23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateROMÂNIA S-A CALIFICAT LA EURO 2008!

ROMÂNIA S-A CALIFICAT LA EURO 2008!

După o pauză de opt ani, naţionala de fotbal a României a reuşit calificarea la un nou turneu final, Campionatul European din 2008. În acestă seară România a urcat în fruntea clasamentului grupei G, cu 26 de puncte, după victoria cu 2-0 în faţa selecţionatei din Luxemburg. În acest moment, naţionala noastră este efectiv calificată, neputând pierde vreunul din primele două locuri ale clasamentului grupei, în condiţiile în care pe al doilea loc se află Olanda, cu 23 de puncte, urmată de Bulgaria, cu doar 19 puncte. Cu 7 puncte în faţa Bulgariei, înaintea ultimelor două meciuri din grupa G a preliminariilor, România a obţinut astăzi, matematic, calificarea la Campionatul European, de anul viitor, din Austria şi Elveţia, indiferent de rezultatul ultimelor două partide pe care le mai avem de disputat..

În această seară, Olanda s-a impus în faţa Sloveniei cu 1-0.

În cealaltă partidă care ne interesa, Albania a reuşit un egal cu Bulgaria, scor 1-1 şi a ajutat România să obţină biletele pentru EURO 2008, după un meci nebun. Albania a condus la pauză, după un autogol al bulgarului Kisihishev, a egalat Berbatov în minutul 90, iar albanezii au ratat un penalty în minutul 91.