23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateLUXEMBURG – ROMÂNIA 0-2 în Preliminariile EURO 2008

LUXEMBURG – ROMÂNIA 0-2 în Preliminariile EURO 2008

Reprezentativa de fotbal a României a învins în această seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Luxemburgului, într-un meci din grupa G de calificare la Campionatul European din 2008, golurile fiind marcate de Florentin Petre şi Ciprian Marica.România a deschis scorul în minutul 41, prin Florentin Petre. La un şut spre poarta gazdelor, fundaşul Lang a respins greşit la 6 metri, iar Petre a profitat şi a marcat de la limita careului mic.Ciprian Marica a ridicat scorul la 2-0 în minutul 61, când a îndeplinit o simplă formalitate, împingând în plasă, de la doi metri, un balon pasat de Cristian Chivu, care l-a depăşit pe portarul Joubert.Formaţiile au fost următoarele:Luxemburg: 1. Joubert – 2. Lang, 3. Kinziger, 5. Wagner, 4. Hoffmann, 17. Mutsch – 7. Payal (11. Leweck '66), 6. Peters, 8. Bettmer (14. Ferreira '49), 16. Remy – 18. Kitenge (9. Da Mota '58). Antrenor: Guy Hellers.România: 1. Lobonţ – 2. Ogăraru, 4. Tamaş, 15. D. Goian, 3. Raţ – 13. Mărgăritescu, 5. Chivu (8. Ov. Petre '86) – 10. Fl. Petre, 20. N. Dică (11. Adr. Cristea '64), 21. Niculae (7. Bratu '76) – 9. Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.Cartonaş galben: Fl. Petre '72.Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Germania, condusă la centru de Felix Brych, ajutat de asistenţii Volker Wezel şi Mike Pickel. Rezervă a fost Thorsten Kinhoefer.Observatorii întâlnirii au fost Guido Cornella (Elveţia) şi Peter Mikkelsen (Danemarca).Mijlocaşul Andrei Mărgăritescu (Dinamo) a fost pentru prima oară titular la naţionala României.Florentin Petre a marcat pentru prima oară după trei ani pentru România, într-un meci oficial. Ultimul gol înscris de Petre pentru România într-un joc oficial data din 18 august 2004, când România a învins Finlanda, pe teren propriu, scor 2-1, în grupa 1 de calificare la CM-2006. De atunci Florentin Petre a mai marcat într-un amical cu Nigeria.