Polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în noaptea de 23 iunie, un bărbat de 34 de ani din Drobeta-Turnu Severin care conducea un autoturism după ce ar fi consumat băuturi alcoolice.
Potrivit oamenilor legii, acesta a fost oprit pe strada Anghel Saligny, în jurul orei 00:23. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Șoferul a fost condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii exacte a alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, cercetările fiind continuate de polițiști.

