15.1 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBobocel, bronz cu echipa la Europenele de cros

Bobocel, bronz cu echipa la Europenele de cros

Atleta Ancuța Bobocel, legitimată la CS Universitatea Craiova, a cucerit ieri medalia de bronz, alături de echipa României, la Campionatele Europene de cros de la Chia (Italia).
La invidual, sportiva olteană s-a clasat pe locul patru, cu timpul de 25min.27sec. Victoria a revenit turcoaicei de origine kenyană Yasemin Can, care a devansat-o pe compatrioata sa Meryem Akda, născută la rândul ei în Kenya (24min.56sec), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de Karoline Bjerkeli Grovdal (Norvegia), în 25min.26sec. Celelalte reprezentante ale României au obținut următoarele rezultate la individual: Roxana Bârcă – locul 11, Cristina Negru – locul 27, Paula Todoran – locul 37, gorjeanca Andreea Pîșcu s-a clasat pe locul 41, iar Monica Mădălina Florea a încheiat pe locul 67.
La masculin, victoria a revenit tot unui reprezentant al Turciei, Arias Kaya.