25.1 C
Craiova
luni, 4 august, 2025
Știri de ultima orăActualitateSenatorul PNG a obţinut ca independent doar 1.189 de voturi pentru un loc in Camera Deputaţilor

Senatorul PNG a obţinut ca independent doar 1.189 de voturi pentru un loc in Camera Deputaţilor

Senatorul PNG de Dolj, Constantin Dilly Şerbănoiu, şi-a luat adio de la un nou mandat de parlamentar, in urma anunţării rezultatelor finale ale scrutinului de pe 28 noiembrie. Dilly a plecat cu scandal de la PSD Dolj, după ce nu a prins un loc eligibil pe listele acestui partid, şi s-a inscris in PNG. Dar inainte să plece a fost vocea care l-a indepărtat pe „eternul“ Adrian Păunescu de pe listele parlamentare ale PSD Dolj, fiind, la rindul său, indepărtat de pe liste de „votul“ pesediştilor, in cadrul alegerilor interne pe care ulterior le-a contestat. Devenit peste noapte pesedistul răsculat „impotriva sistemului“, Constantin Şerbănoiu a ţinut o perioadă audienţa unora dintre posturile TV, atrăgindu-şi o popularitate pe care probabil că nu ar fi dobindit-o dacă ocupa un loc eligibil pe listele PSD Dolj. Cu un limbaj colorat şi pitoresc, el a ales să migreze la un partid la fel de pitoresc: PNG. Nemulţumit şi de situaţia de aici, Şerbănoiu a ales să candideze ca independent la Camera Deputaţilor, stringind in acest sens peste 30.000 de semnături. Chiar in toiul campaniei electorale, Dilly a apărut din nou in scenă, anunţind că i-a fost spartă casa, de unde i s-au furat toţi cei 27.000 de dolari pe care i-ar fi pus deoparte pentru a-şi plăti campania de imagine. Impresionanta sumă i-ar fi dispărut nu din seiful pe care-l ţinea ferecat in beci, ci din… buzunarele unui smoching din şifonier. Nici pină in ziua de astăzi nu se ştie ce s-a intimplat cu banii pe care Dilly pretinde că i s-au furat. In fine, la scrutinul de pe 28 noiembrie, acesta a obţinut doar 1.189 de voturi, prea puţin pentru un nou mandat.

Probabil senatorul ar fi fost mai puţin dezamăgit dacă ar fi candidat pe listele PNG. Măcar partidul lui Gigi Becali a obţinut in Dolj, la Camera Deputaţilor, 5.263 de voturi.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS