Un autocar cu 52 de români a fost oprit de poliţia din Copenhaga la intrarea în oraş şi garat într-o hală, iar pasagerii au fost debarcaţi pe rând din autovehicul şi supuşi verificării documentelor de identitate, a bagajelor, iar în final au fost fotografiaţi de forţele de ordine, informează Ministrul Afacerilor Externe (MAE) citat de NewsIn. Cazul este cunoscut la nivelul Ambasadei României la Copenhaga, care a fost în contact permanent cu şoferul autocarului oprit de autorităţile daneze, precizează MAE.
Reprezentanţa diplomatică a României, prin intermediul ataşatului de interne, a solicitat explicaţii autorităţilor daneze cu privire la modalitatea de lucru aplicată cetăţenilor români. Ca urmare a acestui demers, partea daneză a recunoscut posibilitatea unei "conduite exagerate" din partea unor reprezentanţi ai poliţiei prezenţi la acţiune şi a acceptat organizarea unei întâlniri cu reprezentanţii Ambasadei în vederea clarificării acestei situaţii.
Potrivit comunicatului MAE, firma de transport care deţine autocarul oprit de autorităţile daneze a mulţumit Ambasadei pentru sprijinul acordat şi a precizat că, la finalul operaţiunii, poliţia din Copenhaga a cerut scuze cetăţenilor români pentru modul în care s-a desfăşurat această acţiune.