Știri de ultima orăActualitateRezidenţiatul se desfăşoară descentralizat în şase centre universitare

Rezidenţiatul se desfăşoară descentralizat în şase centre universitare

Examenul de rezidenţiat se desfăşoară astăzi descentralizat în centrele universitare din Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu Mureş şi Timişoara, la concurs fiind înscrişi 5.025 de absolvenţi ai universităţilor de medicină şi farmacie, informează Agerpres.
Potrivit Ministerului Sănătăţii, la această sesiune au fost scoase la concurs 3.810 locuri şi posturi – 2.998 locuri şi 812 posturi.
Dintre cele 2.998 locuri în rezidenţiat scoase la concurs, 2.600 locuri sunt pentru medicină, 290 pentru medicină dentară şi 108 pentru farmacie.
Cei mai mulţi candidaţi au optat pentru a susţine concursul în centrele din Bucureşti (1.773), Cluj-Napoca (821) şi Iaşi (770). Restul candidaţilor au optat pentru Timişoara (601), Craiova (552) şi Târgu Mureş (508).
În premieră, subiectele de examen vor fi proprii pentru fiecare universitate, dar bazate pe o tematică comună şi respectând o metodologie unică, în conformitate cu legislaţia în vigoare.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

1 COMENTARIU