Site-ul Marinei Regale britanice a fost atacat de un hacker român, care s-a infiltrat în baza de date, relatează presa britanică, citată de NewsIn. Site-ul www.royalnavy.mod.uk nu a putut fi accesat azi, vizitatorii fiind întâmpinaţi cu messajul "Din păcate, site-ul Marinei Regale este în prezent upgradat. Vă rugăm reveniţi".
Anterior, un hacker român a scris pe blogul său că a obţinut acces deplin la site şi la baza de date. Hackerul TinKode susţine că a acţionat vineri, în jurul prânzului.
"Putem confirma că site-ul pentru relaţii cu publicul a fost compromis în weekend. Nu s-au înregistrat pagube, dar, ca precauţie, site-ul a fost suspendat temporar", a declarat un purtător de cuvânt.
Autorităţile asigură că hackerul nu a avut acces la informaţii clasificate.
Potrivit sursei citate, ar putea fi vorba despre aceeaşi persoană care a dezvăluit o slăbiciune gravă a site-ului You Tube în iulie.
Un hacker român a atacat site-ul Marinei Regale britanice
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

