Ajutorul şefului de post din comuna Brebeni – Olt şi soţia şoferului primarului din localitate au fost implicaţi marţi seară într-o tamponare pe raza localităţii Coteana. Poliţistul, care se afla la volan sub influenţa alcoolului, şi conducătoarea auto se acuză reciproc pentru producerea accidentului.
Ion Ciucă, ajutorul şefului de la Postul de Poliţie din Brebeni, a făcut accident cu autoturismul marţi seară, băut fiind. În accident a fost implicată şi soţia şoferului primarului din localitate, Constantina Alecsandru. Evenimentul rutier s-a produs în jurul orei 22.00, pe raza comunei Coteana.
Agentul de poliţie, de 49 de ani, se afla în timpul liber. El circula cu un autoturism Opel Vectra, proprietate personală, pe direcţia Brebeni – Coteana. Cei doi conducători auto se acuză reciproc pentru cele întâmplate.
„Mergeam la socrii mei. Între localităţile Brebeni şi Coteana, Ion Ciucă, ajutorul şefului de post de la Brebeni, m-a depăşit. Mi-a tăiat calea şi a frânat apoi în faţa mea. N-am mai avut ce face. Am frânat, dar tot l-am lovit. Era băut şi a încercat să fugă. M-a luat târâş, a mers cu mine aşa cam 30-40 de metri. I-am tras cheile din contact şi l-am oprit până la urmă“, a povestit conducătoarea auto.
„Este o răzbunare a lor“
La rândul său, poliţistul susţine că este nevinovat. Acesta spune că era staţionat, când şoferiţa, la ordinul soţului său, i-a lovit autoturismul.
„Nu e adevărat ce spune (conducătoarea auto – n.r.). Eram staţionat când s-a întâmplat accidentul. Îmi aşteptam şoferul. Soţul ei i-a zis, că l-am şi auzit: «Urcă-te la volan şi loveşte-i maşina!». Asta e o răzbunare a lor. Se răzbună după incidentul cu scandalul petrecut, la începutul lunii noiembrie, în discoteca lor. Oricum, eu o să depun contestaţie pentru procesul-verbal. Nu am încercat să fug. Am vrut să întorc maşina“, a afirmat agentul Ion Ciucă.
Poliţiştii care cercetează cazul spun că, din primele verificări, vinovată de accident se face conducătoarea auto.
„În timp ce conducea autovehiculul Peugeot, şoferiţa nu a păstrat distanţa de siguranţă în mers şi a intrat în coliziune cu autoturismul care circula în faţa sa, condus de agentul de poliţie. Acesteia i-au fost aplicate puncte de penalizare pentru nepăstrarea distanţei în mers. Poliţistului, care avea o alcoolemie de 0,18 mg/l alcool pur în aerul expirat, i s-a reţinut permisul de conducere în vederea suspendării“, a declarat comisarul Claudia Radu, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt.
Ambii conducători auto au fost duşi la spital pentru recoltarea de probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Cercetările continuă în acest caz.