26.2 C
Craiova
duminică, 13 iulie, 2025
Știri de ultima orăSportContra şi Şoavă au trecut de grupe

Contra şi Şoavă au trecut de grupe

Doi români vor evolua în „primăvara europeană“. Getafe, cu Contra integralist, a învins pe Anderlecht şi s-a calificat în 16-imile Cupei UEFA, iar Spartak Moscova, cu Şoavă 90 de minute pe teren, a pierdut la Toulouse, dar a trecut de faza grupelor.

Şoavă vor juca în primăvara anului 2008 în 16-imile Cupei UEFA. Echipele lor de club, Getafe şi Spartak Moscova, au trecut de faza grupelor.
Pe stadionul „Coliseum Alfonso Pérez“, spaniolii de la Getafe aveau nevoie de un egal pentru a se califica, dar au câştigat în cele din urmă cu 2-1 partida disputată cu belgienii de la Anderlecht Bruxelles. În urma acestui succes, formaţia antrenată de danezul Michael Laudrup a câştigat Grupa G şi va avea un adversar abordabil în 16-imile competiţiei.
Cu Cosmin Contra pe teren încă din primul minut de joc, Getafe a început în forţă şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 5, prin Pablo Hernandez, care l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut de la zece metri. Anderlecht, cu fostul stelist Thereau în primul unsprezece, a dominat apoi prima repriză şi a fost de câteva ori aproape de egalare, cele mai mari ocazii fiind ratate de Marcin Wasilewski, Jonathan Legear şi Jan Polák, ultimul trimiţând mingea în transversală cu capul.
Getafe a început bine şi repriza secundă, iar Celestini, după o pasă a lui Hernandez, a dus scorul la 2-0 în minutul 50. Anderlecht a redus din diferenţă în minutul 90+1 chiar prin Thereau, bine servit de Ahmed Hassan. Anderlecht s-a calificat la rândul ei în 16-imi, profitând de faptul că Hapoel Tel-Aviv a pierdut surprinzător meciul de pe teren propriu cu Aalborg (1-3), formaţie care nu mai avea nici o şansă să treacă de grupe.

Înfrângere dulce la Toulouse

În Franţa, la Toulouse, Spartak Moscova, echipa lui Florin Şoavă, a părăsit terenul învinsă cu 2-1, dar ruşii îşi asiguraseră deja prezenţa în 16-imile Cupei UEFA. Ce-i drept, moscoviţii au pierdut primul loc în Grupa E, adjudecat de Bayer Leverkusen, învingătoare cu un categoric 5-0 pe terenul lui FC Zurich.
Antrenorul oaspeţilor, Stanislas Cherchesov, a mizat pe Şoavă încă din primul minut, folosindu-l pe oltean la mijlocul terenului, ca închizător.
Gazdele, deja eliminate din competiţie, au deschis scorul cu patru minute înainte de pauză, când Santos a înscris cu un şut precis, pe jos. Tunisianul a „recidivat“ în minutul 53, când a reluat în plasă o centrare a lui Laurent Batlles. Opt minute mai târziu, Artem Dzyuba de la oaspeţi a fost ţinut în careu de Rudy Riou, iar arbitrul a dictat penalti pentru Spartak. La punctul cu var s-a prezentat acelaşi Dzyuba, care a transformat cu siguranţă.
Celălalt meci al Grupei E, FC Zurich – Bayer Leverkusen (0-5), a fost un galop de sănătate pentru germani, care au marcat prin Gresko (’19), Bulykin (’23, ’58), Barnetta (’50) şi Kiessling (’80). Şi elveţienii s-au calificat în 16-imile Cupei UEFA, de pe locul al treilea. Pe lângă Toulouse, a mai ratat calificarea şi Sparta Praga, care a stat ieri.
 
Aris, umilită pe „Allianz Arena“

Grecii de la Aris Salonic
s-au deplasat la Munchen pentru întâlnirea cu Bayern, cu speranţa că vor obţine un punct care să le asigure prezenţa în „primăvara europeană“. Elenilor nu le-au ieşit deloc calculele şi au părăsit „Allianz Arena“ umiliţi, după ce nemţii s-au impus cu 6-0. Atacantul italian Luca Toni, aflat într-o uşoară criză de formă în ultimele săptămâni, a deschis scorul în minutul 25 şi tot el l-a dus la 2-0 în minutul 38. În repriza a doua, „macaronarul“ s-a dezlănţuit şi a mai înscris două goluri la un interval de numai un minut (’64, ’65). Au mai punctat apoi, pentru Bayern, Lell (’78) şi Lahm (’61). Germanii s-au clasat pe primul loc în Grupa F şi vor întâlni în 16-imi o echipă care a terminat pe poziţia a treia în altă grupă, având şi avantajul că vor disputa meciul retur pe teren propriu.
În cealaltă partidă jucată miercuri seară, portughezii de la Sporting Braga au învins pe Steaua Roşie Belgrad cu 2-0, prin golurile marcate de Linz (’11) şi Wender (’66). Lusitanii s-au clasat pe locul al doilea şi s-au calificat, la fel ca şi Bolton, ocupanta poziţiei a treia, care nu a jucat miercuri.

Rezultatele meciurilor din Cupa UEFA

Grupa E: Toulouse – Spartak Moscova 2-1, FC Zurich – Bayer Leverkusen 0-5. Sparta Praga a stat. Clasament: 1. Leverkusen 9 puncte; 2. Spartak Moscova 7; 3. FC Zurich 6; 4. Sparta Praga 4; 5. Toulouse 3. Grupa F: Bayern Munchen – Aris Salonic 6-0, Braga – Steaua Roşie Belgrad 2-0. Bolton a stat. Clasament: 1. Bayern 8 puncte; 2. Braga 6; 3. Bolton 6; 4. Aris 5; 5. Steaua Roşie Belgrad 0. Grupa G: Getafe – Anderlecht 2-1, Hapoel Tel Aviv – Aalborg 1-3. Tottenham a stat. Clasament: 1. Getafe 9 puncte, 2. Tottenham 7, 3. Anderlecht 5, 4. Aalborg 4, 5. Hapoel 3. Grupa H: Galatasaray – Austria Viena 0-0, Panionios – Bordeaux 2-3. Helsingborg a stat. Clasament: 1. Bordeaux 12 puncte; 2. Helsingborg 7; 3. Galatasaray 4; 4. Panionios 4; 5. Austria Viena 1.
 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS