Consiliul Judeţean Dolj a hotărât ca medicii de la policlinica stomatologică din Calea Bucureşti să fie mutaţi în Brazda lui Novac, până se va renova clădirea. Cadrele medicale sunt convinse că vor rămâne fără locuri de muncă şi refuză să plece din clădire.
Agitaţie ieri-dimineaţă la Policlinica de Stomatologie din Calea Bucureşti. Mai mulţi muncitori ai Spitalului de Urgenţă Craiova, supravegheaţi de contabilul-şef al unităţii, au început să încarce într-un camion aparatura medicală şi mobilierul pe care le-au găsit în încăperile nefolosite. Neştiind ce se întâmplă, mai ales că muncitorii erau destul de zgârciţi la vorbă, medicii stomatologi şi tehnicienii s-au speriat şi, crezând că vor fi scoşi afară, au început să se agite, apoi au chemat ziariştii.
„Spun că vor să renoveze policlinica, dar nu este adevărat, ne duc cu vorba. Nouă ne-au spus că vom fi mutaţi în Brazdă, iar cadrelor medicale de acolo li s-a spus că vor fi mutate în Calea Bucureşti. În realitate, nu ştiu cum să scape de noi. Cu toate că mai avem un an de comodat, caută tot felul de pretexte să ne dea afară de pe acum. Mai întâi ne-au lăsat să ne descurcăm pe cont propriu, fără să mai investească nimic în cabinete, iar acum ne iau şi lucrurile pe care le mai avem“, a spus dr. Cleopatra Popescu, medic dentist.
În Policlinica stomatologică din Calea Bucureşti lucrează în prezent patru medici, cu contract de comodat, şi cadre didactice universitare, ale Spitalului de Urgenţă Craiova, angajate cu jumătate de normă. Cadrele didactive vor fi mutate până la sfârşitul anului în cabinetele de la Spitalul de Urgenţă Craiova. În ceea ce-i priveşte pe medicii cu contracte de comodat, aceştia au ameninţat că nu vor pleca din policlinică, indiferent de pretext.
„Nu ne-am atins de nimic din cabinete“
În apărarea lor, muncitorii, trimişi de Spitalul de Urgenţă Craiova să adune mobila şi aparatele, au spus că nu se ating de nimic din cabinetele funcţionale. Au ordin să ia doar vechiturile bune de casat şi atât. „Clădirea va intra în reparaţii capitale şi noi trebuie să ne luăm lucrurile pe care le avem pe inventar. Nu ne-am atins de nimic din cabinete, e treaba medicilor care lucrează acolo, chiar dacă este aparatura şi mobilierul spitalului, noi luăm doar bunurile care trebuie casate“, a spus Graţian Neamţu, şeful Serviciului Contabilitate de la Spitalului de Urgenţă, în timp ce supraveghea încărcarea camionului.
Printre mijloacele fixe de dat la casat se aflau şi o sticlă de Unirea şi mai multe pahare de unică folosinţă, uitate probabil de vreun Dorel de la spital, în graba lui de a se face că munceşte.
Policlinica va intra în renovare
Misterul a fost lămurit de preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, Ion Prioteasa. Acesta a spus că se urmăreşte renovarea policlinicii, nu disponibilizarea cadrelor medicale, cel puţin până la expirarea contractului de comodat. „Am preluat cele două policlinici (din Calea Bucureşti şi Brazda lui Novac) de la Spitalul de Urgenţă Craiova, inclusiv contractele de comodat, şi ne-am adresat spitalului să elibereze clădirea de pe Calea Bucureşti de mijloacele fixe care îi aparţin. Policlinica intră în reparaţii capitale. Pe toţi cei care au acte în regulă îi vom muta la Policlinica din Brazda lui Novac“, susţine Prioteasa.
Preşedintele Consiliului Judeţean Dolj spune că, după renovare, din 26 de cabinete vor mai rămâne doar zece care vor fi vândute în cadrul unei licitaţii publice. „Vor fi vândute, eventual, cuiva care oferă astfel de servicii familiilor nevoiaşe“, a mai spus Prioteasa. Cu alte cuvinte, medicii care au contract de comodat până la sfârşitul lui 2008 nu vor putea să rămână la policlinică decât dacă vor reuşi să cumpere spaţiul respectiv.
După Policlinica din Calea Bucureşti va veni rândul celei din Brazda lui Novac să intre în reparaţii capitale.
Ce înţeleg autorităţile prin privatizarea cabinetelor?
Ce se va întâmpla cu aceste policlinici este greu de spus. Deocamdată se ştie că în cabinetele respective – aflate în pragul falimentului – nu s-a mai investit un ban de mult timp.
Policlinicile de stomatologie din Calea Bucureşti şi Brazda lui Novac sunt printre puţinele din Craiova care au contract cu Casa de Asigurări de Sănătate, oferind din acest motiv servicii stomatologice compensate şi gratuite. Astfel, mulţi clienţi sunt copii care au, potrivit legii, dreptul la servicii gratuite. Un astfel de serviciu a fost cel de radiologie. Prin grija autorităţilor, acest serviciu a fost însă desfiinţat, iar acum copiii sunt obligaţi să meargă pentru radiografii la cabinete private.