9.5 C
Craiova
joi, 6 noiembrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateMotreanu a depus o iniţiativă prin care aleşii nu vor mai putea încasa abuziv banii de chirie

Motreanu a depus o iniţiativă prin care aleşii nu vor mai putea încasa abuziv banii de chirie

Deputatul PNL Dan Motreanu, unul dintre parlamentarii acuzaţi că şi-au însuşit abuziv banii de chirie, a depus astăzi, la Camera Deputaţilor o propunere legislativă ce prevede că nu vor mai putea beneficia de aceste sume nici cei care, deşi nu au domiciliu în Bucureşti, au case în Capitală.
Motreanu a precizat azi, pentru NewsIn, că a depus iniţiativa la Camera Deputaţilor şi că speră ca ea să fie susţinută de toate partidele parlamentare pentru că elimină posibilitatea ca aleşii să încaseze banii respectivi, folosindu-se de lacune ale legislaţiei în vigoare. Concret, dacă în prezent statutul parlamentarilor prevede că pot încasa banii de chirie toţi acei parlamentari care nu au domiciliul stabilit în Bucureşti, iniţiativa lui Motreanu prevede un amendament în sensul în care se va preciza că de sumele respective nu pot beneficia nici acei deputaţi şi senatori care, deşi nu au domiciliu în Bucureşti, sunt proprietarii unor imobile, în Capitală.
În urmă cu două săptămâni, preşedintele PIN, Cozmin Guşă, a prezentat public lista tuturor parlamentarilor care au beneficiat de bani de cazare deşi au proprietăţi în Bucureşti, deputatul anunţând că va depune un proiect de lege prin care se va interzice această practică. De la PSD, pe lista lui Guşă se afla Niculae Bădălău (apartamment în  Bucureşti), Ovidiu Brânzan (apartament 3 camere Bucureşti), Alexandru Mazăre, Eugen Nicolicea,  Marian Sârbu, Pavel Todoran, Valeriu Ungureanu, Voinea Florea şi Valeriu Zgonea, alături de cazuri deja publice ale lui Gabriel Oprea, Viorel Constantinescu şi Corneliu Ioan Dida.
Democraţii care primesc bani de chirie deşi au proprietăţi în Bucureşti sunt Dumitru Becşenescu, Laurenţiu Mironescu, la care se adaugă cazul cunoscut deja al lui Ioan Oltean. PNL este reprezentat de deputaţii Andrian Sirojea Mihei, Dan Motreanu şi senatorul Mihail Lupoi.În situaţia similară se află conservatorii Dragoş Dumitriu, Teodor Niţulescu, Bogdan Pascu, toţi deputaţi, dar şi peremiştii Mircea Ifrim, Florentina Jipa, Lia Olguţa Vasilescu, deputaţi, şi senatorul Constantin Găucan. Pe listă se mai află şi senatorul ex-PRM Claudiu Tănăsescu.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS