11.8 C
Craiova
miercuri, 5 noiembrie, 2025

Cartier sub ape

În urma precipitaţiilor abundente căzute în ultimele zile în Gorj, zeci de case au fost inundate, mai multe localităţi au rămas fără curent electric, câţiva arbori au fost rupţi de vânt, iar la Târgu Jiu un întreg cartier a ajuns sub ape.

Furtunile şi ploile au adus nenorocirea în gospodăriile gorjenilor. Precipitaţiile căzute în cursul nopţii de luni spre marţi au înregistrat valori cuprinse între 100 şi 130 de litri pe metrul pătrat în zona municipiului Târgu Jiu şi a localităţilor Runcu şi Târgu Cărbuneşti. De trei zile, oamenii aşteaptă ca ploile să se oprească, însă prognozele meteorologice arată o înrăutăţire a vremii. Ploaia căzută din abundenţă pe aproape tot teritoriul judeţului Gorj a determinat autorităţile să declare cod portocaliu şi să intre în stare de alertă, pentru a putea interveni rapid în cazul unor solicitări de salvări de oameni, animale şi bunuri. Nivelul mai multor râuri ce traversează Gorjul, inclusiv cel al râului Jiu, ce trece prin oraşul reşedinţă de judeţ, au atins nivelul critic, casele aşezate de-a lungul albiilor fiind puse în pericol. Municipiul Târgu Jiu a fost ieri una dintre cele mai afectate zone din judeţ, echipele de intervenţie fiind prezente pe parcursul întregii zile în cartierul ACH, pentru a ajuta populaţia.

Apă de peste un metru

Noaptea de luni spre marţi i-a pus la grea încercare pe locuitorii cartierului târgujian ACH, care nu se aşteptau ca în apropierea sezonului rece locuinţele să le fie măturate de ape. Câteva sute de oameni locuiesc de ani buni în barăcile în care au fost improvizate locuinţe. Pereţii subţiri din placaj nu au rezistat asediului apelor care s-au strecurat în interiorul clădirilor, în unele apa ajungând până la genunchi. Disperaţi că bunurile le-ar putea fi distruse, târgujienii din ACH au încercat să creeze baraje în calea apelor, însă efortul acestora a fost zadarnic pe anumite străduţe. Chiar la intrarea în cartier, strada principală se afla sub ape. Câţiva cetăţeni mai curajoşi au traversat strada prin apa ce depăşea un metru. Aceştia doreau să ajungă la maşinile inundate, pentru a le duce în altă parte. Poliţiştii comunitari şi angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Gorj au încercat să evacueze apa cu ajutorul unor pompe de mare putere, însă nivelul acesteia se menţinea constant. Canalizarea înfundată şi aproape distrusă nu a mai făcut faţă debitului foarte mare al apelor acumulate în zona respectivă.

Fără precedent

Locuitorii din cartierul ACH au declarat că este pentru prima dată de când au fost construite barăcile când apa atinge o înălţime atât de mare. Oamenii s-au temut ca apele să nu le înece animalele pe care le cresc în coteţele de lângă case. Pentru a putea ajunge la unele barăci, localnicii au fost nevoiţi să facă un ocol de câteva sute de metri. „Au mai fost inundaţii pe aici, dar ca acum niciodată. Nu ştim de ce de ani buni nu se face nimic cu această canalizare care creează numai probleme. Nouă cine ne plăteşte reparaţiile din casă şi mobila? Parcă s-a mutat Jiul pe lângă casele noastre. La unii a intrat apa în casă şi nu au mai avut ce să facă. Dacă nu o scot cu pompele, nu are unde să se scurgă şi o să stăm aşa izolaţi. O să ne luăm bărci“, a povestit Ion Micioiu, de 60 de ani, localnic din ACH. În apropiere de locul străzii inundate îşi construieşte casă familia prefectului de Gorj, Ştefan Marian Popescu Bejat. Locuinţa de lângă cea a familiei acestuia avea subsolul inundat.

La şcoală cu barca

Pentru că nu puteau să ajungă la şcoală, cinci elevi au fost scoşi din case cu ajutorul unei bărci pneumatice. Aceasta a fost ore bune singura posibilitate a echipelor de intervenţie de a ajunge la locuinţele inundate. Părinţii elevilor care învaţă la Şcoala „Sfântul Nicolae“ din apropierea cartierului ACH au refuzat iniţial să îşi mai lase copiii să meargă la şcoală, însă au fost de acord în cele din urmă ca micuţii să fie transportaţi cu barca până în zona neinundată. „A fost singura posibilitate pentru ca elevii să ajungă la şcoală şi să nu piardă orele. Normal că le-a fost teamă părinţilor pentru că în astfel de condiţii deosebit de grele se poate întâmpla orice. Este bine că am avut această barcă în dotare şi am folosit-o, deşi nu ne aşteptam nici noi să mergem pe străzi cu barca. Parcă s-a spart cerul şi încă mai aşteptăm să plouă. Vom continua să evacuăm apa cu pompele, pentru ca reprezentanţii primăriei să ajungă la canalizare şi să vadă ce este de făcut“, a declarat Ion Tudor, şeful Poliţiei Comunitare din Târgu Jiu.

Poliţiştii comunitari au mai transportat cu ajutorul unui microbuz peste 50 de elevi care trebuia să ajungă la Liceul nr. 1, strada din faţa instituţiei fiind, de asemenea, inundată. Circulaţia a mai fost oprită şi în zona Traian, întrucât la trecerea maşinilor apa intra în curţile cetăţenilor.

Salvaţi de pompieri

Pompierii militari au mai intervenit în comunele Runcu, Băleşti şi Jupâneşti, unde au salvat din calea viiturii localnici şi animale. La Runcu, un grup de 19 persoane a fost surprins pe un versant de o viitură. Între cei salvaţi se afla şi o echipă de anchetă ce încerca să cerceteze împrejurările în care a murit un muncitor forestier. Bărbatul a fost lovit de un lemn, iar anchetatorii sosiţi la faţa locului au fost ajutaţi de pompieri să coboare în cea mai apropiată localitate, drumul de acces fiind distrus de apa scursă de pe munte. Tot pompierii au acţionat marţi pe râurile Jaleş şi Gilort, în localităţile Jupâneşti şi Băleşti pentru salvarea mai multor ciobani surprinşi de viiturile formate în urma ploilor. Echipajele de intervenţie au fost nevoite să care peste câmpuri barca pe care au folosit-o pentru a ajunge la locurile unde erau persoanele izolate. Au fost salvate patru persoane şi câteva animale.

Izolaţi de comună

Şi alte localităţi din Gorj au avut de suferit ca urmare a ploilor. Au mai fost inundate gospodării în localităţile Albeni, Bumbeşti Jiu, Târgu Cărbuneşti, Turceni şi Tismana. De asemenea, 17 sate de pe teritoriul judeţului au rămas fără energie electrică, angajaţii CEZ acţionând ieri pentru repunerea în funcţiune a reţelelor de curent. În comuna Berleşti, podul care făcea legătura cu satele Bârzei, Scurtu şi cătunul Glăvani a fost rupt de ape, cele trei localităţi rămânând izolate. La Rânca, din cauza precipitaţiilor abundente, un perete din clădirea ce adăpostea fosta Unitate Militară de Vânători de Munte s-a prăbuşit, fiind afectată o suprafaţă de 70 de metri pătraţi din drumul către zona de sud a staţiunii. Mai multe cabane fără turişti au rămas izolate.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS