5.6 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportCraiova a avut, în sfârşit, şi noroc

Craiova a avut, în sfârşit, şi noroc

Norocul e de partea celor puternici, aşa spune o zicală românească şi meciul de ieri, de pe stadionul „Anghel Iordănescu”, a confirmat-o. CS Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 1-0, în faţa celor de la FC Voluntari, cu un gol marcat de Ivan în ultimul minut al prelungirilor (’90+5), asta după ce alb-albaştrii au demonstrat că pot rata din orice poziţie, ca la concurs.

Ilfovenii n-au mişcat în front

Enervaţi de cele două egaluri cu CFR şi Concordia, craiovenii au început în forţă meciul de la Voluntari.

Alb-albaştrii au fost la un pas de a deschide scorul în minutul 3, când Nuno Rocha a reluat de la câţiva metri cu genunchiul în bară, o centrare venită de pe dreapta.

La doar două minute Andrei Ivan a şutat direct pe poartă de la 25 de metri, Bornescu a respins în lateral, mingea a ajuns la Bancu, dar acesta nu a cadrat bine şi a reluat aiurea dintr-o poziţie foarte bună.

Craiova a mai nimerit bara o dată în prima prima repriză, brazilianul Gustavo Vagenin a şutat puternic de la circa 20 de metri, însă Bornescu a fost salvat de butul din dreapta, mingea a ajuns apoi la Rocha care a pus latul şi a înscris, însă golul a fost anulat pe motiv de ofside (’22).

O altă oportunitate a Craiovei de a deschide scorul în prima repriză l-a avut în prim plan pe Bancu, care a încercat o pasă în faţa porţii şi mingea i-a păcălit pe ilfoveni, însă Spajiha s-a repliat la timp şi a scos balonul de pe linia porţii (’40).

În prima parte, FC Voluntari nu a contat în atac.

Puncte obţinute cu „forcepsul”

La reluare, lucrurile au stat cam la fel. CS Universitatea a fost la un pas să marcheze prin Madson, care, din păcate, s-a şi accidentat la acea fază şi a fost înlocuit cu Zlatinski (’57).

Ilfovenii au dat semne că sunt pe teren în minutul 61, când Novak a expediat un şut pe spaţiul porţii, iar Calancea a boxat pentru siguranţă.

Replica alb-albaştrilor a venit prin Rocha, care a făcut un slalom printre adversari, a pătruns în careu pe partea stângă şi a încercat să puncteze cu un şut superb, cu interiorul, la colţul lung, însă Bornescu a fost salvat încă o dată de bară (’70).

În minutul 75, Spahija a lovit cu mâna o minge în interiorul carelui, iar delegaţia craioveană a reacţionat solicitând penalti, însă arbitrul George Rădulescu a lăsat jocul să „curgă”.

A venit rândul lui Zlatinski să-l încerce pe Bornescu, dar tabela a rămas nemodificată din de această dată (’83).

FC Voluntari a fost periculoasă a doua oară în acest meci în minutul doi al prelungirilor, când Bălan s-a trezit cu o minge în faţa porţii şi a şutat la colţul lung, dar Calancea a fost vigilent şi a respins.

Cum ghinioanele trebuiau să se sfârşească odată şi odată, CS Universitatea Craiova a reuşit să marcheze cu puţin timp înaintea ultimului fluier. Băluţă a centrat din corner la colţul scurt, Bornescu nu a reţinut, mingea a sărit la Zlatinski care a luftat, Măzărache a preluat şi i-a pasat în stânga lui Ivan şi acesta, de la opt metri, a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru ilfoveni (’90+5, 0-1).

FC Voluntari: Bornescu – Coman, Spahija, Maftei, Acsinte – Novac, Lungu – Popadiuc (’72, Căpăţână), Marinescu (’90+1, Tăbăcariu), Ivanovici – Fl. Cernat (’80, Ad. Bălan). Antrenor: Florin Marin.

CS Universitatea Craiova: Calancea – Briceag, Popov, Acka, Vătăjelu – Madson (’63, Zlatinski) – Ivan, Gustavo (’55, Băluţă), Bancu (’72, Surugiu), Măzărache – Rocha. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Lungu ’8, Spahija ’75, Bălan ’85 / Madson ’18, Bancu ’43.

Au arbitrat: George Rădulescu – Vasile Marinescu, Iulian Radu; Cătălin Buşi.

Observatori: Cornel Fecioru, Viorel Anghelinei.

În urma acestui succes, CS Universitatea Craiova a urcat pe locul doi în clasament, iar în runda viitoare o va întâlni pe teren propriu pe FC Botoşani, meciul fiind programat sâmbătă, de la ora 15.00.

Mulţescu: Antrenament cu public

Antrenorul Craiovei, Gigi Mulţescu, s-a arătat încântat de victorie şi de locul ocupat în clasament de CS Universitatea, dar totodată exasperat de ratările elevilor săi.

„Cred că am înviat după ce am dat gol. Inimaginabil. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar a fost ca la un antrenament cu public. Nu e posibil să ratăm din orice poziţie, atâţia jucători şi atâtea ocazii… Nu ştiu ce să mai fac. Mă bucur că am câştigat. Mi se pare că am avut şi noi noroc, pentru că până acum a fost numai invers. Este încununarea unui joc pe care l-am dominat de la un capăt la altul, am construit bine şi am atacat sub toate formele, dar ultima execuţie… Şi atunci când există ultima execuţie mingea se duce în bară, în picioarele portarului şi nu mai ştiu ce a mai fost pe acolo. Rămâne jocul bun pe care l-am făcut până la finalizare. Rezolvarea e să am un jucător sau mai mulţi care să fie eficienţi. Nici concentrarea nu se mai îndreaptă. Nu putem să facem nimic până la iarnă. Trebuie să scoatem mai mult din jucătorii pe care îi avem, să-i facem să se concentreze mai mult şi să încercăm să îndreptăm situaţia, că ne omoară. Privind partea plină de pahar este bun locul doi. Nu ştiu dacă cineva putea să prevadă asta la începutul campionatului. După cum s-au desfăşurat aceste prime etape eu zic că este normal să fim acolo”, a declarat Gigi Mulţescu, la Digi Sport.

Întrebat de arbitraj, strategul Craiovei s-a abţinut cu greu de la critici: „Uitaţi-vă că ni s-a accidentat unul dintre cei mai buni jucători (Madson – n.r.) şi ne aşteaptă nişte meciuri grele. L-a împins de la spate, s-a întins şi a făcut ruptură Madson. Cred că putea să fie mai bun arbitrajul, ca să nu zic mai multe”.

Ivan: O să-mi revin

Autorul golului de trei puncte, Andrei Ivan, a spus că este puţin dezamăgit că nu a fost convocat la naţională şi că o să muncească mai mult ca să revină la forma bună.

„Mă simt foarte bine că am marcat. Aş vrea să fiu şi eu convocat la naţională de către domnul Daum, dar dânsul a considerat că nu trebuie să fiu acolo acum. Eu o să joc de la meci la meci mai bine şi sper să fiu pe listă data viitoare. Sunt puţin dezamăgit, pentru că nu am jucat prea bine în meciul trecut cu Chiajna şi nu ştiu ce se întâmplă cu mine, dar o să-mi revin. Nu mă gândesc la vreun transfer şi nici nu am făcut-o. Sunt la Craiova şi vreau să-mi ajut echipa să intre în play-off şi după aceea să ne batem la titlu”, a declarat Andrei Ivan.

Vătăjelu: A fost un meci palpitant

Căpitanul formaţiei CS Universitatea Craiova, Bogdan Vătăjelu, a recunoscut că victoria a fost norocoasă, dar meritată ţinând cont de evoluţie.

„Sper că bunicul meu nu a păţit ceva rău, că el stă mereu cu calmantele pentru inimă lângă el. Cred că pentru toată lumea din tribună şi pentru toţi suporterii a fost un meci palpitant. Mi-a mai fost dat să văd astfel meciuri, dar nu cred că au fost atâtea ocazii ca în acest joc şi cu o dominare absolută. Am reuşit să marcăm într-o fază din ultimul minut, în care sincer, să nu-l supărăm pe cel de sus, am avut foarte mare noroc. Nu ne-am gândit la locul doi, pentru că am mai avut ocazii să urcăm pe primul loc de două ori şi am ratat şansele. Cred că atunci a fost o presiune superficială şi nu cred că ne-am descurcat în acele situaţii. Acum mă bucur că nu am mai discutat despre acest lucru, ne-am făcut jocul nostru şi era şi astăzi (ieri – n.r.) să terminăm cu un egal, ceea ce nu era deloc bine pentru noi. Locul doi este foarte bun din punct de vedere al moralului pentru etapele ce vor veni. Vrem să aducem cât mai multă lume la stadion şi vrem ca totul să fie bine şi la finalul lunii decembrie să fim cât mai sus, în play-off, pentru că ăsta este obiectivul”, a menţionat Vătăjelu.