17 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportAdrian Neagu, campion european la săritura în lungime

Adrian Neagu, campion european la săritura în lungime

Craioveanul Adrian Neagu a câştigat medalia de aur în proba de săritura în lungime din cadrul Campionatului European de Atletism (indoor) – Masters, desfăşurat în oraşul belgian Gent. Sportivul legitimat la CS Universitatea Craiova a concurat la categoria +55 de ani, iar cea mai bună săritură a sa a măsurat 5,82 m. Olteanul a depăşit doi sportivi care sunt multipli campioni europeni şi mondiali în această probă. Pe locul doi s-a clasat un atlet rus, care a sărit 5,73 m, iar podiumul a fost completat de un finlandez, care a scos 5,59 m. „Sunt mulţumit. Este prima mea medalie de aur la o competiţie internaţională importantă, după ce până acum luasem doar argint. A fost concurenţă în această probă şi cu atât mai mult mă bucură rezultatul pe care l-am obţinut“, a spus Adrian Neagu. Acesta i-a mulţumit directorului CS Universitatea, Pavel Badea, care l-a sprijinit financiar să participe la Europenele de la Gent, competiţie care a adunat la start 4.000 de concurenţi. Pe lângă medalia lui Adrian Neagu, delegaţia României a mai obţinut două titluri europene.
Înainte de plecarea spre Belgia, Adrian Neagu şi-a făcut „încălzirea“ la Campionatul Naţional în sală, unde a mai câştigat trei titluri naţionale, în probele de 60 m plat, triplusalt şi săritura în lungime. „Nu contează prea mult pentru mine medaliile de la Campionatul Naţional, pentru că nu am adversar pe măsură. Eu mă pregătesc pentru competiţiile internaţionale. Anul acesta mai am Jocurile Europene, la Lignano în Italia, şi Campionatul Balcanic în Slovenia“, a spus atletul craiovean. Şi alţi craioveni au ieşit campioni la naţionale. De la CS Universitatea, Ilie Marian (+40 de ani) a luat aur la lungime, 60 m şi triplusalt, Fevronia Ion, la lungime şi aruncarea greutăţii, iar de la CSM, Liviu Boboc s-a impus la triplusalt şi înălţime şi Angela Minculescu, la aruncarea greutăţii.