19.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportÎnvinşi de lider

Învinşi de lider

Handbaliştii de la CS Universitatea Craiova au pierdut meciul disputat pe teren propriu în compania formaţiei HCM Făgăraş, ocupanta primului loc în seria C a Diviziei A, cu scorul de 37-31, după ce la pauză conduceau cu 16-14.
Prima repriză a partidei disputate în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ a fost echilibrată, iar în repriza secundă oaspeţii au luat avans pe tabela de marcaj, reuşind să înscrie multe goluri pe contraatac. Costin Dumitrescu, antrenorul principal al formaţiei craiovene, a vorbit ieri despre cauzele înfrângerii de sâmbătă: „Am fi putut câştiga disputa cu cea mai bună formaţie din serie, dar exact în acest meci, în care am fi avut mare nevoie de coordonatorul de joc Şerban, nu am putut conta pe el, fiind accidentat. Florin Pavel a revenit la echipă, dar nu a avut timp suficient să se integreze. Faţă de sezonul trecut, când juca el aici, au venit mulţi jucători noi. În plus, am fost nevoit să îl folosesc pe alt post, în care trebuia să intre în combinaţii cu colegii, nu pe extremă. Absenţa lui Şerban ne-a dat tactica de joc peste cap. Echipa din Făgăraş s-a impus graţie a două minireprize de patru-cinci minute, în care reuşeau să înscrie cinci goluri, iar noi nici unul. Am luptat până în minutul 50, apoi adversarii au preluat controlul. Remarc un joc bun făcut de Arsene, Bârlogeanu şi Cărăgui“. Pentru CS Universitatea au evoluat următorii jucători: Trancă, Ştefanov, Păun (portari), Arsene (9 goluri), Bârlogeanu (8), Maxim (1), Pavel (2), Niţu (2), Târnă (4), Cărăgui (5), Crăciun, Giura şi Călin.
Sâmbătă, în etapa a şaptea, oltenii vor juca tot pe teren propriu, cu Unirea Sânnicolau Mare.