19.5 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânii adună medalii la JO de tineret din Singapore

Românii adună medalii la JO de tineret din Singapore

Sportivul român Andrei Muntean a câştigat, sâmbătă, proba de inele din cadrul concursului de gimnastică de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore, informează site-ul oficial al competiţiei. Muntean, care a obţinut un punctaj de 14.350, i-a devansat pe japonezul Yuya Kamoto (14.200) şi pe spaniolul Nestor Abad (14.150). Muntean a concurat şi în finala de cal cu mânere, în care s-a clasat pe locul opt, cu 13.050 de puncte. La feminin, Diana Bulimar a ocupat poziţia a şaptea în probele de sărituri (13.412) şi paralele (12.525). În concursul de atletism, România a obţinut, sâmbătă, două medalii de argint prin Alina Rotaru, la săritura în lungime (6.38 metri), şi Bianca Razor, în proba de 400 de metri (53,10 secunde).