22.6 C
luni, 3 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportMiculescu, trei medalii de aur la CE

Miculescu, trei medalii de aur la CE

Sportivul Ninel Miculescu a câştigat la categoria 69 kg trei medalii de aur la CE de haltere de la Minsk, la stilul smuls (153 kg), la stilul aruncat (180 kg) şi la total (333 kg). La stilul smuls, Ninel a intrat direct la 147 kg, reuşind din prima încercare, cu care a trecut pe primul loc. Rusul Mihail Gobeev l-a detronat apoi, cu 148 kg, urmat de turcul Mete Binay (149 kg), dar reprezentantul nostru a plusat la 150 kg, redevenind lider. La ultima încercare, Binay a ratat la 151 kg, iar medalia de aur a revenit românului, la stilul smuls, care a reuşit 153 kg la ultima apariţie. La stilul aruncat, Ninel Miculescu a început direct la 170 kg, cu o reuşită, în competiţie cu acelaşi Gobeev, din Rusia, 171 kg la prima încercare. Miculescu a ridicat apoi 175 kg, trecând din nou pe primul loc, dar rusul a ripostat cu o reuşită la 178 kg. Românul a ridicat 180 kg, câştigând foarte sigur pe el medalia de aur şi la stilul aruncat, mai ales că Gobeev a cedat la ultima încercare. Cele două performanţe din ambele stiluri i-au adus halterofilului român şi medalia de aur la total, cu 333 kg, singura care punctează la nivel olimpic. Luni, în prima zi de concurs, Gabriel Olaru a ratat la categoria 56 kg, reuşind o singură încercare (100 kg la proba smuls). În cea de-a doua zi, Antoniu Buci a cucerit două medalii la 62 kg, aurul la stilul aruncat (165 kg) şi argintul la total (300 kg), iar Florin Veliciu s-a clasat pe locul şapte la total (276 kg). Ieri-seară urma să intre în concurs şi Roxana Cocoş, la categoria 63 kg. Obiectivul tricolorilor, câştigarea a patru medalii, din care două la total, a fost îndeplinit după trei zile de concurs. La CE de la Minsk participă 227 de sportivi din 32 de ţări.