22.2 C
vineri, 7 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportGladiatorii, pe podium la Caracal

Gladiatorii, pe podium la Caracal

Sala Sporturilor din Caracal a găzduit sâmbătă etapa de zonă a Campionatului Naţional de culturism, competiţie care a reunit sportivi din judeţele Olteniei.
Clubul Gladiator Gym – Armata Craiova a fost reprezentat de mai mulţi sportivi, care au urcat pe podium şi au obţinut calificarea în finala competiţiei. La juniori mari, craioveanul Radu Ştefan Bucura a ocupat primul loc la categoria 75 de kilograme, iar Sorin Păun s-a clasat al doilea la 80 de kilograme.
Finala Campionatului Naţional de culturism rezervat juniorilor se va desfăşura, în perioada 29-30 mai, la Târgu Neamţ.
Tot la Caracal, la culturism clasic seniori, doi sportivi de la  Gladiator Gym – Armata s-au clasat e locul I, Cosmin Târnă la 1,70 m şi Emi Albu, la 1,75 m.
În fine, la seniori, craiovenii au mai obţinut două clasări pe podium, prin Daniel Troacă (categoria 70 kilograme) – locul I şi Alexandru Călin (categoria 70 kilograme) – locul III. Sportivii mai sus menţionaţi sunt pregătiţi de multiplul campion, maestrul Costel Torcea.