22.2 C
vineri, 7 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTau Ceramica a învins Barcelona

Tau Ceramica a învins Barcelona

Marţi seară au avut loc primele partide din sferturile de finală ale Euroligii masculine de baschet, disputate în sistemul „cel mai bun din cinci meciuri". Victoria lui CSKA Moscova în faţa lui Partizan (56-47) a stabilit trei noi recorduri în cea mai importantă competiţie europeană de baschet masculin. Astfel, cele 103 puncte înscrise de cele două echipe reprezintă cel mai mic total dintr-o fază eliminatorie. De asemenea, CSKA deţine de acum recordul de cele mai puţine puncte înscrise pe teren propriu într-un meci de play-off (56), iar Partizan a înscris cele mai puţine puncte din istoria Euroligii (47). Tau Ceramica s-a impus în faţa Barcelonei, scor 84-75, chiar pe terenul echipei catalane, după ce a condus pe întreaga durată a partidei. Ambele echipe din Grecia, Olympiakos şi Panathinaikos, au jucat pe teren propriu şi au învins. Olympiakos a trecut cu 88-79 de Real Madrid, iar Panathinaikos s-a impus cu 90-85 în faţa celor de la Montepaschi Siena. Jocul doi al sferturilor va avea loc în această seară, tot pe terenul echipelor ce au găzduit marţi partidele.