20.5 C
joi, 6 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie muncită pentru CET

Victorie muncită pentru CET

Echipa vâlceană de baschet feminin CET Govora a reuşit a cincea victorie consecutivă din acest retur de campionat în faţa orădencelor de la CSM. Partida a fost mai echilibrată decât se aşteptau tehnicienii Mihai şi Antoaneta Toma, oaspetele reuşind să-şi adjudece două dintre cele patru sferturi.
CET s-a impus în final cu 59-57 (14-20, 17-13, 9-13, 19-11), consolidându-şi poziţia a cincea în clasament. Disputa a fost tensionată, mai ales în ultimele minute, oficialii ardeleni contestând maniera de arbitraj a lui Gabriel Dima (Bucureşti) şi Bertalan Istvan (Cluj-Napoca). De partea cealaltă, Mihai Toma crede că succesul a fost meritat: „A fost o victorie muncită, am avut parte de un adversar puternic. Sper să o ţinem aşa până la finalul sezonului“. Pentru CET Govora au punctat: Krstaic (18), Diaconu (13), Simionca (8), Latinovic (7), Ivovic (6) şi Rus (4). În etapa viitoare a campionatului, CET Govora va evolua la Alexandria în faţa formaţiei aflate pe locul secund al clasamentului Diviziei A.