A marcat: Yaya Toure ’44.
Barcelona: Valdes – Zambrotta, Puyol, Thuram, Abidal – Xavi, Yaya Toure (’81, Marquez), Iniesta – Eto’o, Bojan (’73, Giovani), Henry (’90, Gudjohnsen). Antrenor: Frank Rijkaard.
Schalke: Neuer – Rafinha (’77, Larsen), Bordon, Krstajic, Westermann – Jones, Ernst, Kobiasvili (’32, Grossmuller) – Asamoah (’69, Vicente Sanchez), Halil Altintop, Kuranyi. Antrenor: Mirko Slomka.
A arbitrat: Roberto Rosetti (Italia).

Dacă în Primera Division a avut numeroase rateuri în acest sezon, Barcelona încearcă să-şi spele păcatele în Liga Campionilor. Trupa lui Frank Rijkaard a reuşit miercuri seară să se califice în penultimul act al celei mai importante competiţii fotbalistice europene intercluburi, după ce a câştigat, cu 1-0, returul sferturilor de finală, disputat pe „Nou Camp“, cu Schalke. Catalanii au câştigat şi prima manşă, cu acelaşi scor, 1-0.
„Extratereştrii“ au abordat cu prudenţă confruntarea de miercuri, pe care au controlat-o tactic, obţinând astfel o calificare meritată în semifinale.
Elevii lui Rijkaard au atacat susţinut, fără a neglija defensiva, iar în debutul partidei, Iniesta şi Eto’o au avut primele ocazii de gol. Echipa germană a replicat prin Kevin Kuranyi, care a fost aproape o reuşită istorică, în minutul 21.
Gazdele au intrat în avantaj la cabine, graţie golului marcat în minutul 44: Bordon a respins nefericit o centrare a lui Bojan, balonul a căzut pe transversală, iar Toure a înscris din apropiere.
După pauză, „extratereştrii“ s-au menţinut în ofensivă, fără a reuşi să mai puncteze. Din păcate pentru cei 75.000 de fani catalani din tribună, care au cerut demisia tehnicianului Rijkaard, scorul a rămas 1-0, în ciuda ratărilor lui Iniesta, Xavi şi Henry.
Barcelona a obţinut o calificare meritată, dar adevăratul test va avea loc peste trei săptămâni, când o va întâlni pe Manchester United, în semifinalele Champions League.