28.4 C
duminică, 2 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportNiculae a lovit a 11-a oară

Niculae a lovit a 11-a oară

Auxerre s-a impus la Lille şi datorită golului marcat de unul dintre internaţionalii români legitimaţi la echipa antrenată de Jean Fernandez.

Daniel Niculae şi-a continuat seria evoluţiilor bune şi, după ce miercurea trecută a înscris în poarta Rusiei, punctând pentru România, a reuşit să facă acelaşi lucru şi în tricoul echipei sale de club, AJ Auxerre. Internaţionalul român a marcat la Lille golul al doilea al „alb-albaştrilor“, care s-au impus cu 2-0 în etapa a 31-a a campionatului Franţei. „Nico“ a finalizat în minutul 56 un contraatac început de Dennis Oliech şi continuat de Khamel Chafni. Scorul fusese deschis de Oliech, în minutul 41. Golul marcat la Lille a fost al 11-lea pentru atacantul român, în acest sezon. Pentru evoluţia sa din meciul de pe „Stadium Lille Métropole de Villeneuve“, Daniel Niculae a fost notat cu şase de cotidianul L’Equipe. Mai mult ca el au primit doar portarul Riou (7,5) şi fundaşul Traore (6,5).

Niculae nu a fost singurul român care a jucat la Auxerre, în minutul 70 făcându-şi apariţia pe teren şi Vlad Munteanu, introdus de antrenorul Jean Fernandez, în locul lui Lejeune. Gabriel Tamaş, accidentat în amicalul România – Rusia (3-0), nu a jucat. În urma victoriei de la Lille, Auxerre s-a depărtat de zona „nisipurilor mişcătoare“, ocupând locul al 13-lea, cu 40 de puncte.

Lyon şi-a continuat marşul spre un nou titlu

Olympique Lyon şi-a continuat seria rezultatelor pozitive şi a câştigat cu 2-1 la Valenciennes. Keita a deschis scorul, în minutul 8, pe „Nungesser“, iar Chelle a egalat 20 de minute mai târziu. Govou a marcat golul victoriei lyonezilor, în minutul 64. Echipa antrenată de Alain Perrin se menţine la nouă puncte de ocupanta locului secund, Girodins Bordeaux, la rândul ei învingătoare pe teren propriu, cu 2-1, în faţa lui AS Nancy.

Toulouse, penultima clasată, a obţinut o victorie previzibilă pe terenul „lanternei“ Metz. Camerunezul Emmana a punctat de două ori într-un interval de două minute (’80 şi ’82) şi i-a făcut pe suporterii echipei antrenate de Elie Baup să spere în salvarea de la retrogradare.

Olympique Marseille este tot mai aproape de un loc de Liga Campionilor, după victoria cu 2-1 de la Lorient. Akale (’53) şi Niang (’80) au marcat golurile oaspeţilor, în timp ce pentru gazde a punctat Saifi (’43, din penalti). Marseille s-a apropiat la trei puncte de ocupanta locului al treilea, Nancy.

Campionatul Franţei, etapa a 31-a

Rezultate: Bordeaux – Nancy 2-1, Valenciennes – Lyon 1-2, Sochaux – Nice 1-0, Le Mans – Caen 1-1, Lille – Auxerre 0-2, Metz – Toulouse 0-2, Lorient – Marseille 1-2. Aseară s-a jucat Monaco – Rennes, iar partidele PSG – Strasbourg şi Saint-Etienne – Lens se dispută pe 2 şi 9 aprilie.

Clasament: 1. Lyon 67 de puncte; 2. Bordeaux 57; 3. Nancy 52; 4. Marseille 49; 5. Le Mans 44; 6. Nice 43; 7. Lille 42; 8. Lorient 42; 9. Valenciennes 41; 10. Rennes 41; 11. Saint-Etienne 40; 12. Caen 40; 13. Auxerre 40; 14. Sochaux 38; 15. Monaco 37; 16. Strasbourg 35; 17. Lens 34; 18. Toulouse 34; 19. PSG 32; 20. Metz 17.