30.6 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportDiavolii şi albaştrii conduc Premier League

Diavolii şi albaştrii conduc Premier League

În etapa a 31-a, Manchester United a spulberat-o pe Liverpool, cu 3-0, iar Chelsea s-a impus în faţa lui Arsenal cu 2-1.

Într-unul dintre derbiurile rundei a 31-a din Premier League, trupa lui Sir Alex Ferguson (foto), Manchester United, a spulberat, duminică seară, formaţia pregătită de Rafa Benitez, Liverpool, cu 3-0. „Cormoranii“ au jucat însă o întreagă repriză în zece oameni, Mascherano fiind eliminat în minutul 44.

Primul gol al partidei de pe „Old Trafford“ a fost marcat de „diavolul“ Wes Brown, în minutul 34, după ce balonul a fost centrat perfect de Cristiano Ronaldo. Cu doar un minut până la intrarea la cabine, Mascherano a primit cel de-al doilea cartonaş galben, pentru proteste, şi a fost trimis mai devreme la cabine.

În partea a doua a partidei, defensiva „cormoranilor“ a mai rezistat doar până în minutul 79, portughezul Ronaldo înscriind cu capul pentru 2-0. După alte două minute, Nani a închis jocul cu un şut splendid, la o acţiune de atac în care a colaborat perfect cu Rooney.

„Albaştrii“ i-au învins pe „tunari“

Tot duminică seară, Chelsea şi Arsenal s-au înfruntat pe Stamford Bridge, elevii lui Avram Grant câştigând cu 2-1. După o primă repriză albă, în care am notat bara lui Gallas, în partea a doua a partidei
s-au înscris trei goluri. „Tunarii“ au deschis scorul prin Sagna, care a reuşit primul său gol pentru echipa lui Wenger, marcând la colţul scurt printr-o lovitură de cap, în urma unui corner. „Albaştrii“ au reuşit egalarea în minutul 73, cu un şut foarte puternic trimis de Drogba. Atacantul ivorian şi-a mai trecut încă o dată numele pe tabelă, opt minute mai târziu, după ce Anelka l-a angajat excelent.

Partida s-a terminat 2-1, iar fotbaliştii lui Abramovici nu s-au bucurat doar pentru cele trei puncte câştigate, ci şi pentru că au reuşit să facă schimb de locuri în clasament cu cei de la Arsenal. „Tunarii“ se situează pe locul trei şi au un punct mai puţin decât Chelsea, care a reintrat „în cărţi“ pentru titlu. Londonezii se află la cinci puncte în spatele liderului, Manchester United.

Campionatul Angliei, etapa a 31-a

Rezultate: Tottenham – Portsmouth 2-0, Middlesbrough – Derby 1-0, Newcastle – Fulham 2-0, Reading – Birmingham 2-1, Aston Villa – Sunderland 0-1, Blackburn – Wigan 3-1, Bolton – Manchester City 0-0, Everton – West Ham 1-1, Manchester United – Liverpool 3-0, Chelsea – Arsenal 2-1.Clasament: 1. Manchester United 73 de puncte; 2. Chelsea 68; 3. Arsenal 67; 4. Liverpool 59; 5. Everton 57; 6. Portsmouth 50; 7. Aston Villa 49; 8. Blackburn Rovers 49; 9. Manchester City 49; 10. West Ham United 44; 11. Tottenham Hotspur 39; 12. Middlesbrough 34; 13. Newcastle United 32; 14. Wigan Athletic 31; 15. Reading 31; 16. Sunderland 30; 17. Birmingham City 27; 18. Bolton Wanderers 26; 19. Fulham 23; 20. Derby County 10.