Știri de ultima orăSportFirţulescu a debutat cu gol

Au marcat: Firţulescu ‘7 / Latovlevici ’40.

FC Caracal: Zdrîncă – Vîrlan, Săvulescu, Ignat, Militaru – Stemat, Bertea, Firţulescu, D. Mihai – Aria, Şerban. Au mai intrat: Piko, Bobonete, Stancu. Antrenor: Nae Ungureanu.

Poli II: Plopeanu – Danci, Obeşterescu, S. Rădoi, Latovlevici – Buda, Daminuţă, Omoduemuke, Patras – Ad. Ganea, Ad. Popa. Au mai intrat: Ilici, Petruş, Vişan. Antrenor: Iosif Rotariu.

Au arbitrat: Fl. Constantin – M. Orbuleţ, A. Constantinescu.

Gazdele au resimţit şocul pierderii celor trei titulari, deşi noua formaţie a lui Nae Ungureanu s-a dovedit ambiţioasă. Sâmbătă, FC Caracal a început bine partida, în minutul 7, noua achiziţie, Firţulescu, deschizând scorul, 1-0. Oaspeţii au fost o nucă tare, au reuşit egalarea la sfârşitul primei reprize, prin fundaşul Latovlevici, care a şutat de la aproape 40 de metri (’40). Deşi ambele formaţii au avut oportunităţi de a mai marca, partida s-a încheiat nedecis, gazdele debutând acasă cu un semieşec. Antrenorul Timişoarei, Iosif Rotariu, a caracterizat astfel echipa gazdă: „S-a văzut că le-au lipsit S. Popescu şi Boroiban, jucători care ar fi putut face diferenţa, ceea ce a dus la un fel de cădere faţă de campionatul trecut. Este doar o etapă, nu este nici o tragedie“.

Vorbind despre meciul propriu-zis, Iosif Rotariu a mai spus: „Sunt mulţumit de rezultat, noi veneam la Caracal cu şansa a treia, chiar a patra deoarece, deja se ştie, lotul echipei mele a fost alcătuit în ultima zi de dinaintea începerii campionatului, din mulţi jucători foarte, foarte tineri. A fost un meci echilibrat, greu pentru ambele echipe. Jucătorii mei însă au evoluat bine, iar în repriza a doua, la 1-1, am fi putut marca de cel puţin două ori, noi ratând incredibil, doar cu portarul în faţă! Pot spune că am pierdut două puncte“.

Dintre cei trei jucători împrumutaţi de Universitatea la FC Caracal, doar Firţulescu şi Piko s-au aflat sâmbătă pe teren, Al. Costea fiind dat dispărut după ce a părăsit cantonamentul formaţiei oltene fără să anunţe pe nimeni.

Liga a II-a, seria a 2-a

Rezultatele primei etape: Drobeta Turnu Severin – Gaz Metan Mediaş 3-2, FCM Reşiţa – IS Câmpia Turzii 0-3, CSM Vâlcea – Corvinul 1-0, Arieşul Turda – Unirea Alba Iulia 0-0, FC Caracal – Poli Timişoara II 1-1, FC Târgovişte – Jiul Petroşani 0-0, CFR Timişoara – Minerul Lupeni 0-1, Mureşul Deva – FC Bihor Oradea 1-1, Liberty Oradea – FC Piteşti 2-1.

Etapa viitoare (1 septembrie): Minerul Lupeni – Mureşul Deva, FC Bihor – Liberty Oradea, FC Piteşti – Drobeta, Jiul Petroşani – FC Caracal, Poli II Timişoara – CFR Timişoara, Alba Iulia – FC Târgovişte, Corvinul – Arieşu Turda, IS Câmpia Turzii – CSM Vâlcea, Gaz Metan – FCM Reşiţa