21.8 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportLucescu nu s-a împiedicat de armeni

Lucescu nu s-a împiedicat de armeni

Echipa ucraineană antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a câştigat cu scorul de 2-0 prima manşă a turului II preliminar al Ligii Campionilor, disputată împotriva formaţiei Pyunik Erevan din Armenia. Primul gol al meciului a fost înscris de tânărul atacant Gladky, în minutul 44, iar brazilianul Brandao a punctat pentru 2-0 în minutul 53. Fundaşul Răzvan Raţ, singurul român rămas în lotul lui Şahtior, a jucat pe tot parcursul meciului. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Austria, cu Stefan Messner la centru. Manşa secundă a partidei din turul doi preliminar al Ligii Campionilor este programată pe 8 august.
În alt meci din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, echipa finlandeză Tampere United a reuşit să învingă cu 1-0 pe campioana Bulgariei, Levski Sofia, singurul gol al meciului fiind marcat de jucătorul de origine română, Tomy Petrescu.