Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
[email protected]

« Alte articole din categoria Economie

Cultura de euro din grădină

Economie - Bogdan GROSEREANU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Cătina albă este un miracol pentru sănătate şi o afacere pe măsură



0 vizualizari
Vineri, 11 Martie 2011 - 18:55
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:


Citeşte mai jos cum poţi transforma câteva culturi neconvenţionale în fabrici de făcut baniCulturile agricole tradiţionale din Oltenia aduc profituri mici, în condiţiile în care suprafeţele cultivate sunt mici, tehnologia este depăşită, costurile irigaţiilor sunt mari, iar sistemul de desfacere şi comercializare este aproape inexistent. Concurenţa obligă fermierii să caute cele mai profitabile culturi. Să vedem azi două idei de afaceri în domeniu, exploatate cu succes în România. Prima este cultura de anghinare (Cynara scolymus) - o plantă erbacee care poate creşte în toate zonele ţării. Planta se foloseşte în mod curent terapeutic, însă a…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de nimenialtu:
    cat ma 100.000 de euro la hectar? creca sunteti beti si drogati ori handicapati... altfel nu imi explic ... ati dat si voi copy-paste la ce ati gasit pe net fara sa va interesati...
    2011-03-11, 02:59:49 (79.117.218.*)
  2. de Economist:
    Azi mi-am anuntat sefii ca sunt bolnav.... plec sa plantez catina :))) !!!
    2011-03-11, 07:46:35 (213.233.93.*)
  3. de Ciobanasul:
    halal afacere !! 100000 euro/ha_ha daca vinzi capsule de ulei 4g/buc.... daci iti trebuie toata industria farmaceutica si desfacerea asigurata!!!! Cand ne vom opri sa punem prostia pe prima pagina atunci vom iesi din criza...
    2011-03-11, 09:32:46 (79.117.153.*)
  4. de dd:
    Haaaa-ha-haaaaaa!!!! !!!!Bravo, GdS, iar le-ai zis-o si iar i-ai invatat! Dom'le, da' ce jurnalisti tari mai aveti :oD!
    2011-03-11, 11:01:43 (144.177.50.*)
  5. de xxx:
    Vizitati http://deeea.ablog.r o Este foarte interesant
    2011-03-11, 12:31:36 (89.43.126.*)
  6. de jaq:
    O recolta "buna" aduce MAX 15.000 euro la hectar asa ca, draga GDS, nu ne mai dezinforma cu afaecri BOMBE.
    2011-03-11, 13:33:43 (79.117.137.*)
  7. de cititor:
    pt.1 Cred ca tu est i beat cand citesti . Nu 100.oo0 euro ci 1.000 eoro la ha.citeste bine articolul.
    2011-03-11, 14:52:38 (79.117.216.*)
  8. de Ginel:
    Cynara cardunculus, o alta specie de anghinarie, este la mare pret in Italia, constituind o delicatesa in bucataria italiana, cunoscuta sub numele de "carciofo". Inflorescenta recoltata intr-un anumit stadiu de dezvoltare costa pana la 4 euro la kg. Are acelasi areal de dezvoltare ca si anghinaria scolymus, si cred ca si aceleasi posibilitati de utilizare ca biomasa, pentru partea din planta care ramane dupa recoltarea inflorescentei.In ce priveste catina alba , nu trebuie sa va mirati ca se pot obtine sume asa de mari la hectar: recoltatul este manual si este costisitor in Occident: un kg de cirese costa 4-5 euro, unul de mirtilli (afine ) costa peste 10 euro, cu siguranta ca un kg. de catina costa peste 10 euro. Pe de alta parte sunt de acord ca se poate obtine o productie de 100.000 euro la ha. dar un profit nu pot crede , asta numai daca fugi cu banii si nu platesti manopera! Deci in Romania este posibil! Deci are dreptate domnul Grosereanu expertul GDS in economie!
    2011-03-11, 14:58:15 (188.218.194.*)
  9. de nimenialtu:
    ce puneti botu la toate prostiile scrise de astia care vand si ei carti sau cduri cu asa zise afaceri sigure si nush ce.... pai la noi in romania e 3 lei kg si voi bateti campu pe aci de 4-5 euro kg... sau 20 de tone la hectar :))... iar ca sa faci ulei de catina te costa multe milioane de euro..., iar uleiui de catina in nici un caz nu costa intre 150 si 500 de euro. pai voi sunteti atat de naivi incat nu va ganditi putin asa ca daca s-ar face asa multi bani, pai becali si-ar inmulti averea de 10 ori... ar fi cea mai tare afacere posibila
    2011-03-11, 18:31:19 (79.117.186.*)
  10. de Hotul:
    Va strofocati degeaba, banii se fac prin miscarea facturilor dintr-o societate in alta asa cum fac baietii destepti, adica banditii ce va fura de 21 de ani. In rest e frectie, basme de adormit copii si oase rupte degeaba!
    2011-03-11, 20:37:48 (79.117.203.*)
  11. de MANIVELA:
    BA FRATILOR EU M-AM GINDIT PE CRIZA ASTA A DRACULUI DE NUMAI AVEM IESIRE SA PUN DE O SOCIETATE DE DERATIZARE. HAI CARE SARITI LA CAP? BA DERATIZAREA CLASEI POLITICE , A LEPRELOR DIN ASA ZISA ECONOMIE, AIA DIN SUBSOL , A CELOR DIN VAMII , SI A ROZATOARELOR DE PRIN TARISOARA ASTA AMARITA. MA CEVA VERDE DE PARIS OM GASII NOI IN TARA, CACI CU ASTA MERGEM LA SIGUR , NU CU PISOALCA IMBUTELIATA IN FIOLE, ADUSA DE AIUREA. SA VEDETI CE CISTIG GARANTAT , IMEDIAT BENEFIC PENTRU NOI , DAR SI PENTRU POPORUL ROMIN TERFELIT SI BATJOCORIT DE HAITA DE MARTAFOI CE SE CRED BURICUL PAMINTULUI. GARANTEZ SUCCESUL , NU VA COSTA NIMIC DACA INCERCATI.
    2011-03-11, 23:05:10 (109.166.137.*)
  12. de iulian:
    in afara de primele 3 fraze de inceput,restu e copy/paste de aici http://www.recolta.e u/culturi-neconventi onale-profitabile-an ghinarea-si-catina/. ..jurnalism nu gluma
    2011-03-13, 01:06:15 (92.80.238.*)
  13. de Nimeni de oriunde:
    Gazeta a uitat sa precizeze ca ar mai fi o planta care aduce profituri uriase.cateva indicii se fumeaza si nu e tutun :))).are un miros gretos si da e o planta.:))))))) Mar iana.
    2011-03-13, 13:33:38 (89.204.137.*)


Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Actualitate

Eveniment

Sport