Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
[email protected]

« Alte articole din categoria Cultura

Titu Maiorescu: „Liber ales de naţiunea celor două principate, Cuza merită o soartă mai bună...“

Ascensiunea şi căderea lui Alexandru Ioan Cuza

Cultura

Alexandru Ioan Cuza, o personalitate a istoriei



0 vizualizari
Sâmbătă, 19 Ianuarie 2008 - 18:41
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Alexandru Ioan Cuza, descendent al unor personalităţi moldovene remarcabile, care s-au afirmat de-a lungul a peste un secol şi jumătate în viaţa politică, diplomatică şi administrativă, este primul domnitor al Principatelor Unite (1859-1862) şi al statului naţional România (1862-1866). Alexandru Cuza s-a născut la Bârlad (ori la Galaţi, după alte surse) pe 20 martie/1 aprilie 1820. După terminarea studiilor gimnaziale la Iaşi, a plecat în 1831 la Paris pentru a urma cursurile liceale, unde şi-a luat bacalaureatul în 1835. A frecventat un timp cursurile Facultăţii de Drept şi a devenit membru al Societăţii Economiştilor din Paris.…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de ginel:
    Sa va traduc eu cum e cu Cuzache: Fiu de bani gata al unui baron local din Galati a fost trimis la 11 ani sa studieze la Paris. A facut 4 ani de liceu si la 15 a luat Bacul.Dupa aia nu s-a mai lipit de nimic : a incercat cu Dreptul, cu Medicina, ba chiar s-a inscris in tabolul contabililor. Cand ai lui au vazut ca nu mai pot face nimic cu el l-au trimis la scoala militara, de unde a fugit.Au mai incercat sa-l faca Bagator de Seama pe la o judecatorie, dar nu mai era nimic de facut, si atunci l-au insurat si l-au facut Domnitor. Asa ca fiti atenti de unde sare un viitor presedinte : un Raducanoiu, un Ciovica!
    2008-01-19, 11:51:50 (82.63.143.*)
  2. de ginel:
    Pardon: Covei
    2008-01-19, 11:57:26 (82.63.143.*)
  3. de Cristian:
    Atunci cand privim intreaga activitate a domnitorului Alexandru I.Cuza ar trebui sa trecem in planul doi anumite aspecte ale vietii private si sa vedem ceea ce a realizat : Statul National Roman ,punand bazele unei societati moderne cu scoli si Universitati la Iasi si Bucuresti ,reusind sa modernizeze intreg aparatul administrativ, judecatoresc si legislativ printr-o serie de reforme, punand de asemenea bazele unei puternice clase politice:acum se nasc cele doua partide politice P.Conservator si P.Liberal din sanul carora personalitati puternice precum I.C. Bratianu si M.Kogalniceanu au reusit sa obtina recunoasterea internationala a tanarului stat roman. Si sa nu uitam ca de fapt A.I. Cuza a reusit sa infaptuiasca unirea Principatelor Romane , la care numai Mihai Vitezu a nazuit.
    2008-01-20, 00:54:51 (74.57.222.*)
  4. de Man De'L:
    Sa vedem deci: intr-un an, s-a inrolat in armata si la sfarsitul ACELUIAS an a devenit COLONEL. Maiii, fir-ar sa fie! Si acum lui Cristian: NU CUZA a realizat ce scrii tu ca a realizat ci personalitatile progresiste ale tarii. BANII lui Cuza l-au propulsat unde a ajuns si nicidecum vreun merit personal... Cata rusine se ascunde si in istoria asta a noastra! A-l compara pe Cuza cu Miahia Viteazu este curata blasfemie!
    2008-01-20, 04:17:42 (201.220.15.*)
  5. de caimacamul Vogoride:
    Multe dintre personalitatile remarcabile ale istoriei si culturii romanesti, care au lasat de altfel urme adanci in istoria poporului nostru, au fost terfelite si batjocorite de catre cei care se afla la polul opus al interesului nostru national si nu numai. Trogloditi, agramati, diletanti ori semidocti, dar deopotriva frustrati si nerealizati, acesti "neintelesi" ai neamului (prost) vor fi gata oricand sa conteste tot ceea ce este romanesc si valoros. Cuza a fost, este si va fi apreciat pe baza faptelor sale istorice de catre romanii adevarati, in pofida parerilor contrare ale "analistilor" care colcaie pe toate lungimile de unda.
    2008-01-20, 08:04:50 (86.124.217.*)
  6. de me:
    Pt cei care au postat inainte: chiar daca nu el personal, ci personalitatile progresiste au realizat aceste lucruri, macar s-a lasat condus de oameni luminati, cu dragoste de tara, nu le-a stat impotriva. Dar cu cei de-acum ce ne facem? Azi nu mai avem personalitati atit de puternice incit sa-i determine pe cei din capul trebii sa ia hotaririle cele drepte pentru tara?! Ca uite ce legi strimbe apar in fiecare zi!!!!
    2008-01-20, 10:05:40 (81.18.82.*)
  7. de Magda Chirila:
    ALEXANDRU ,DOMNULE JURNALIST SE SCRIE CU CS ADICA ALECSANDRU.ASA AM INVATAT EU LA ISTORIE. HAI SA RESPECTAM CULTURA SI SA SCRIEM CORECT
    2008-01-20, 12:23:51 (92.80.210.*)
  8. de belgia:
    Comentatorii de la nr.1 si 4 sinteti dusi cu pluta oamenilor.Banii l-au propulsat ,pai daca stai bine sa gindesti lucrurile pe care presedinte nu la ajutat banu?A-ti vazut voi vreun rege ,presedinte ,ect,ect in opinci ,aaaaaaaaaa da uitasem fostul vostru dictator Ceausescu asta a ajuns presedintele Romaniei fara un sfant in buzunar si a umplut buzunarele propii de pe spinarea voastra ,asa cum o fac si politicienii vostrii de azi pt ca sinteti prea prostii si fricosii sa reactionati.
    2008-01-20, 14:25:44 (213.119.11.*)
  9. de Andrei:
    Pentru Magda Chirila: cred ca a-ti confundat Istoria cu Limba Romana pentru ca de fapt nu A.I.Cuza se scrie cu CS ci numele poetului Vasile Alecsandri
    2008-01-20, 15:18:09 (74.57.222.*)
  10. de pt Magda Chirila:
    Va recomand sa cititi cu atentie ce am scris la pozitia nr.5 unde va veti regasi cu siguranta si indirect veti afla si raspunsul la intrebarea care va framanta. Daca nu veti intelege nimic nici de aceasta data, va sfatuiesc sa mergeti din nou la scoala, fara insa a va spune si in ce clasa. Daca nici acolo nu va veti dumiri, va recomand sa va apucati de "CULTURA" porumbului.
    2008-01-20, 15:56:53 (86.122.151.*)
  11. de Anca:
    "de Andrei: Pentru Magda Chirila: cred ca a-ti confundat Istoria cu Limba Romana pentru ca de fapt nu A.I.Cuza se scrie cu CS ci numele poetului Vasile Alecsandri " --->> spune o persona care scrie "ati" cu cratima
    2008-01-20, 20:01:20 (86.126.89.*)
  12. de ginel:
    Toata lumea are dreptate! Eu am incercat sa privesc cele scrise mai sus dintr-un anumit unghi, un unghi niciodata acceptat de catre un istoric din vremurile comuniste. Pentru acele timpuri personalitatile erau , ori personaje pozitive, (Cuza: ocaua mica-mare) ori nu existau, Carol I, ori negative, Carol II, Regele Mihai. Ori toti acestia erau oameni, care aveau si vicii, si lucruri bune. Eu nu am facut altceva decat sa ,,traduc,, cele scrise de autorul articolului intr-o maniera mai conforma cu realitatea. Ce a facut Cuzache dupa aceea, nu este scris nici in textul meu: cu siguranta ca a facut multe lucruri bune , cu siguranta ca multe au fost facute si cu ajutorul celor care l-au inconjurat, si care la un moment dat l-au adus pe Carol. Viata nu e numai din alb si negru!
    2008-01-20, 22:37:41 (82.63.143.*)

Sumarul ediţiei: