Știri de ultima orăPoliticaGeneral rus ucis într-o explozie în apropiere de Moscova

General rus ucis într-o explozie în apropiere de Moscova

Presa rusă relatează că șeful structurii de rachete și artilerie a Ministerului Apărării a murit în urma unei explozii. Incidentul are loc pe fondul intensificării atacurilor ucrainene asupra infrastructurii ruse.

Un înalt oficial militar rus responsabil de aprovizionarea armatei cu muniție grea ar fi fost ucis într-o explozie produsă în regiunea Moscovei, potrivit informațiilor apărute în presa rusă.

Incidentul s-a produs în orașul Balașiha, unde o mașină-capcană a explodat, provocând moartea șoferului. Presa locală îl identifică pe acesta drept Damir Davydov, șeful structurii de rachete și artilerie din cadrul Ministerului Apărării al Federației Ruse.

O a doua mașină suspectă a fost detonată controlat

Potrivit acelorași surse, autoritățile ruse au descoperit și un al doilea vehicul capcană în sud-vestul Moscovei.

Specialiștii au intervenit și au detonat controlat dispozitivul exploziv pentru a elimina orice risc suplimentar.

Până în prezent, autoritățile ruse nu au indicat oficial cine s-ar afla în spatele atacurilor.

O serie de asasinate care au vizat persoane-cheie ale armatei ruse

De la începutul războiului din Ucraina, mai multe persoane implicate în efortul militar al Moscovei au fost ținta unor atacuri spectaculoase, potrivi The Guardian.

În numeroase cazuri, serviciile speciale ucrainene au fost acuzate de autoritățile ruse sau și-au asumat indirect responsabilitatea pentru astfel de operațiuni desfășurate în interiorul Federației Ruse.

Atacurile asupra infrastructurii energetice provoacă panică

În paralel, atacurile cu drone asupra infrastructurii energetice ruse continuă să genereze probleme majore.

În regiunea Krasnodar, autoritățile au raportat cumpărături masive de combustibil, după ce populația s-a temut de posibile penurii.

Guvernatorul regiunii, Veniamin Kondratiev, a declarat că achizițiile excesive au fost generate de panică și de situația dificilă din regiunile învecinate.

Noi incendii după atacuri cu drone

În regiunea Rostov, aflată la granița cu Ucraina, un atac cu drone a provocat un incendiu la un rezervor de combustibil.

Totodată, în regiunea rusă Daghestan, o explozie produsă la o conductă de gaze a declanșat un incendiu puternic în apropierea unei stații de distribuție.

Un alt atac cu drone a vizat orașul Novokuibîșevsk din regiunea Samara, unde se află o rafinărie administrată de compania petrolieră rusă Rosneft.

Uniunea Europeană pregătește noi sancțiuni

Pe fondul continuării conflictului, Uniunea Europeană pregătește un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei.

Printre măsurile analizate se numără restricții suplimentare pentru sectorul bancar și firmele de criptomonede, limitarea exporturilor de tehnologii utilizate în industria militară și extinderea sancțiunilor asupra petrolierelelor din „flota din umbră” folosită de Moscova pentru exportul petrolului.

De asemenea, Bruxellesul analizează restricții asupra importurilor de pește, metale și componente auto provenite din Rusia.

Ucraina continuă parcursul european

În paralel, președinta Comisia Europeană, Ursula von der Leyen, a confirmat continuarea negocierilor de aderare ale Ucrainei la Uniunea Europeană.

Aceasta a apreciat progresele realizate de Volodimir Zelenski în procesul de reformă și a transmis că este momentul ca blocul comunitar să avanseze în discuțiile privind integrarea europeană a Kievului.

Citește și: (VIDEO) Doi bărbați din Dolj, reținuți după ce au atacat un tânăr

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS