25.5 C
luni, 17 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (m) / Atât de aproape de victorie! SCMU Craiova, eșec dramatic cu Steaua

Volei (m) / Atât de aproape de victorie! SCMU Craiova, eșec dramatic cu Steaua

SCMU Craiova a pierdut cu scorul de 3-2 (25-21, 26-28, 21-25, 25-14, 19-17) meciul disputat în deplasare, pe terenul formației Steaua București, în etapa cu numărul 20 a Diviziei A1. Eșecul a fost unul pe cât de dramatic, pe atât de dureros, pentru că băieții lui Dănuț Pascu au condus cu 2-1 la seturi și chiar cu 14-11 în setul decisiv!

Primul set le-a revenit gazdelor (25-21). Ambele echipe s-au aflat la conducere în actul secund și s-a mers cap la cap până în prelungiri. În cele din urmă, setul a fost adjudecat de craioveni cu 28-26, după ce steliștii au irosit 3 mingi de 2-0. Alb-albaștrii au revenit de la 4-8 în setul 3 și au trecut în față pe tabelă după 25-21. Actul al 4-lea a fost unul de uitat pentru trupa lui Dănuț Pascu, iar duelul a intrat în decisiv. Acolo, Craiova a avut patru mingi de a închide meciul (14-11, 15-14), însă cei care s-au bucurat au fost gazdele, care au închis meciul cu 19-17.

SCMU Craiova: Stöhr 15 puncte, Ćuk 9, Hernandez 5, Călin 6, Tarța 15, Paez – Diaconescu (L). Au mai intrat: Jimenez 7, Ocunschi, Durski 3, Capotă 1, Ćulafić 4.

Pentru SCMU Craiova urmează un nou meci în deplasare, pe terenul formației Unirea Dej.