23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (m) / Ce victorie! SCMU Craiova nu i-a dat nicio șansă Stelei

Volei (m) / Ce victorie! SCMU Craiova nu i-a dat nicio șansă Stelei

Echipa masculină de volei SCMU Craiova a obținut o victorie mare în etapa a 9-a din Divizia A1. Gruparea din Bănie s-a impus în propriul fief în fața echipei Steaua București cu scorul de 3-0 (25-21, 27-25, 25-21) și astfel a urcat pe locul al patrulea, peste adversarii bucureșteni de sâmbătă.

Meciul, per total, a fost extrem de echilibrat, doar că oltenii au știut cum să gestioneze finalurile de seturi. După 25-21 în primul act, a urmat un set secund cu prelungiri, decis la limită de trupa lui Dan Pascu. Steaua nu a renunțat la luptă nici la 0-2, dar gazdele au jucat perfect. Craiova a condus încă de la primele mingi, 3-0 și 9-5 și nu a cedat inițiativa până la final.

SCMU Craiova: Jimenez 10 puncte, Stöhr 8, Cuk 5, Călin 7, Tarța 6, Paez 6 – Diaconescu (L). Au mai intrat: Krstic 8 și Hernandez.

În urma acestui rezultat, Craiova acumulează 18 puncte și urcă, pentru moment, pe locul 4 în clasament.

Pentru SCM Universitatea Craiova urmează meciul din Polonia, împotriva celor de la Warta Zawiercie, în optimile CEV Cup.