20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiVolei (f) / „Tricolorele“ au luat doar un set în Croaţia, în preliminariile Euro 2023

Naţionala feminină de volei a României a fost învinsă de Croaţia, cu scorul de 3-1 (25-27, 25-21, 25-20, 25-17), duminică seară, la Osijek, într-un meci din Grupa A a preliminariilor Campionatului European din 2023. După două victorii consecutive, tricolorele au suferit primul eşec, după o oră şi 39 de minute.

Din echipa României, antrenată de spaniolul Guillermo Naranjo Hernandez, s-au remarcat Georgiana Popa, cu 17 puncte, Adelina Budăi-Ungureanu, 14 puncte, Simiona Străchinescu, 13 puncte.

Croaţia este lider, cu 3 victorii (9 puncte), urmată de România, 2 victorii (6 p), Israel, 1 victorie (3 p), Feroe, 0 puncte.

Pe 3 septembrie va avea loc revanşa România – Croaţia, la Piatra Neamţ. Primele două clasate se califică la turneul final de anul viitor.

Citeşte şi: Baschet / România a cedat şi în faţa Bulgariei în precalificările CE 2025