Carlos Alcaraz (2 ATP) a ratat oportunitatea de a câștiga al 3-lea titlu consecutiv la Wimbledon, fiind învins în 4 seturi de rivalul său Jannik Sinner (1 ATP), scor 6-4, 4-6, 4-6, 4-6.
Dacă, la Roland Garros, numărul 2 mondial a izbutit să salveze 3 mingi de meci și să obțină victoria în finală, în schimb, la Wimbledon, acesta nu a mai reușit minunea. Cu toate acestea, Carlos Alcaraz a ținut discursul oficial cu zâmbetul pe buze.
„E dificil să pierzi, e mereu greu. În primul rând, trebuie să îl felicit pe Jannik încă o dată. Te felicit în fiecare săptămână. E un trofeu meritat. Ai avut două săptămâni incredibile, cu un tenis excelent. Pentru echipa ta, știu că mulți oameni au zburat aici să te vadă. Sunt foarte fericit pentru tine. Continuă tot așa. Sper să construim o prietenie frumoasă în afara terenului și o rivalitate bună pe teren care să ne ajute să devenim mai buni.
Sunt foarte fericit și mândru de tot ce fac. La începutul sezonului, am avut probleme pe teren și în afara lui. Apoi mi-am regăsit bucuria și acel entuziasm pe care îl am pe teren. Mulțumesc echipei mele, familiei, prietenilor mei. Fără ei nu ar fi fost posibil să stau aici, să joc tenis. E o călătorie extraordinară până acum și sunt foarte mândru. Vreau să continui tot așa, să le aduc bucurie oamenilor pe teren și să le mulțumesc. Încă un lucru: trebuie să îi mulțumesc regelui Spaniei, pentru că a venit aici să mă susțină. E o onoare că ați zburat aici să mă vedeți. Sunt recunoscător“, a punctat Alcaraz.
Citeşte şi: Jannik Sinner, discurs savuros: E atât de special tot ce mi se întâmplă!