15 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCristina Dinu, la un meci de rezultatul carierei! E în ultimul tur al calificărilor la RG

Cristina Dinu a reușit și ea să ajungă în finala calificărilor de la Roland Garros 2024! Meciul dintre Cristina Dinu (229 WTA) și japoneza Mai Hontama (114 WTA), din runda a doua, a durat doar 36 de minute după ce nipona s-a retras.

În primul set, la scorul de 5-2 pentru jucătoarea din România, adversara a fost nevoită să renunţe la meci din cauza unor probleme medicale.

În meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal, Dinu o va întâlni pe brazilianca Laura Pigossi (119 WTA).

În schimb, Miriam Bulgaru s-a oprit în runda a doua a calificărilor în fața favoritei numărul opt, americanca Katie Volynets (109 WTA), scor 6-0, 7-5.

România are patru jucătoare acceptate direct pe tabloul principal de la Roland Garros 2024: Sorana Cîrstea (favorită 29), Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Irina Begu.

Citeşte şi: Încă un pas până pe tabloul principal! Gabi Ruse, o nouă victorie frumoasă la RG