22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCe surpriză frumoasă! Patricia Ţig, victorie spectaculoasă în turul 1 la US Open

Patricia Țig a debutat perfect la turneul de Grand Slam de la US Open și a reușit să ajungă în turul al doilea după meciul câștigat în fața canadienei Rebecca Marino (104 WTA), scor 7-6(6), 7-6(1). Partida a durat două ore și 17 minute.

A fost echilibru total în primul set, ambele jucătoare și-au împărțit punctele și greșelile până la tiebreak, unde, deși a ratat o minge de set, românca s-a impus cu 8-6. Al doilea set a fost plin de răsturnări de situație. Țig a condus cu 2-0, au urmat patru game-uri consecutive câștigate de Marino, care a ratat și ea o minge de set. A urmat un nou tiebreak, de data aceasta controlat total de jucătoarea din România, care a închis meciul cu 7-1.

Pentru calificarea în turul al doilea, Patricia Țig și-a asigurat 70 puncte în ierarhia mondială și un cec în valoare de 123.000 de dolari.

În turul al doilea, românca o va întâlni pe cea de-a treia favorită a turneului, americanca Jessica Pegula (3 WTA).

Citeşte şi: Româncele cad pe capete la US Open! Bogdan şi Ruse, fără vlagă în turul 1