15.9 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRomâncele cad pe capete la US Open! Bogdan şi Ruse, fără vlagă în turul 1

Româncele cad pe capete la US Open! Bogdan şi Ruse, fără vlagă în turul 1

Ana Bogdan şi Gabriela Ruse au pierdut meciurile susţinute marţi la New York, în prima rundă a turneului US Open.

Ana Bogdan (30 ani, 60 WTA) a fost întrecută de americanca Sofia Kenin (24 ani, 101 WTA), cu 7-6 (7/2), 6-4, după o oră şi 53 de minute. Ana Bogdan a condus cu 5-3 în primul set, dar a pierdut trei game-uri la rând şi apoi a cedat în tiebreak. Ea a început foarte bine setul secund, având 3-0 şi 4-1, dar a picat incredibil, iar Kenin a câştigat cinci game-uri la rând şi implicit jocul.

Românca a avut 5 aşi şi 5 duble greşeli, la winners raportul a fost echilibrat, 23-22, ca şi la numărul de erori neforţate, 29-27.

Kenin are acum 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-2 în 2020 în turul secund la Roland Garros. Ana Bogdan a câştigat primul duel, cu 4-6, 6-2, 6-4 în 2018, în turul secund la Openul Canadei.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 81.500 de dolari şi 10 puncte WTA pentru participare.

Gabi s-a împotmolit de Pliskova

De partea cealaltă, Gabriela Ruse (25 ani, 167 WTA), venită din calificări, a fost învinsă fără probleme de către Karolina Pliskova (31 ani, 25 WTA), cu scorul de 6-1, 6-4. De o oră şi 18 minute a avut nevoie cehoaica pentru a obţine victoria.

Pliskova a încheiat cu 11 aşi şi 7 duble greşeli, în timp ce Ruse a avut 3 aşi şi 6 duble greşeli. Pliskova a fost superioară la capitolul winners, 21-11, iar Ruse a făcut mai multe erori neprovocate, 22-20.

Ruse s-a ales cu un cec de 81.500 de dolari şi 50 de puncte WTA.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea a debutat cu o victorie la US Open