12 C
Știri de ultima orăSportTenisFilip Jianu s-a oprit în optimi la Skopje (Macedonia)

Filip Jianu s-a oprit în optimi la Skopje (Macedonia)

Filip Cristian Jianu a fost învins de tunisianul Aziz Dougaz cu 6-3, 3-6, 6-4, joi, în optimile de finală al turneului challenger de la Skopje (Macedonia de Nord), dotat cu premii totale de 73.000 de euro. Jianu (21 ani, 299 ATP) s-a înclinat în faţa principalului favorit după două ore şi 18 minute de joc efectiv.

Meciul a fost întrerupt miercuri la scorul de 6-3, 2-0 pentru Dougaz (26 ani, 226 ATP), dar Jianu a reuşit joi să se întoarcă rezultatul în setul secund şi să se impună cu 6-3. În cele din urmă, decisivul a fost câştigat de african după un break realizat în ultimul game.

Filip Jianu s-a ales cu un cec de 1.165 de euro şi 7 puncte ATP.

Jianu este la egalitate, 2-2, în meciurile directe cu Dougaz (26 ani, 226 ATP), pe care l-a învins în 2019 la Tabarka (Tunisia), cu 6-4, 6-2, în semifinale, şi anul acesta, la Oeiras, cu 6-4, 7-5, în primul tur. Tunisianul s-a mai impus în 2019, în prima rundă a altui turneu jucat la Tabarka, scor 6-4, 6-3, notează Agerpres.

Citeşte şi: Serbia – România, duelul direct de menţinere în BJK Cup