17.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBianca Andreescu s-a oprit în optimi la Guadalajara! Pegula, sportiva mai în formă

Aventura Biancăi Andreescu la turneul de la Guadalajara s-a oprit în faza optimilor de finală, sportiva care reprezintă Canada fiind învinsă în două seturi de Jessica Pegula, a treia favorită a competiției, scor 6-4, 6-4.

Calificată deja la Turneul Campioanelor, Pegula s-a impus după o oră și jumătate de joc în fața campioanei de la US Open 2019.

În runda următoare a turneului din Mexic, Jessica va da peste câștigătoarea meciului dintre Sloane Stephens (50 WTA) și Caroline Garcia (favorită 6). Dacă va ajunge în sferturi, sportiva din Franța (care a avut parte de unul dintre cele mai bune sezoane din carieră) va obține un bilet pentru Turneul Campioanelor.

Tot joi, Jelena Ostapenko (favorită 12 / campioană la Roland Garros 2017) a cedat în două seturi în fața rusoaicei Veronika Kudermetova, scor 6-4, 6-4. Meciul a durat o oră și 34 de minute. Kudermetova (8) se va duela în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Danielle Collins (14) și Maria Sakkari (4).