20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisPrima victorie pe tabloul principal! Irina Begu e în optimi la Parma

Prima victorie pe tabloul principal! Irina Begu e în optimi la Parma

Irina Begu s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, dotat cu premii totale de 203.204 euro, după ce bulgăroaica Viktoria Tomova a abandonat la scorul de 7-5, 5-1. Begu (32 ani, 33 WTA), a treia favorită, a obţinut victoria după o oră şi 42 de minute.

Tomova (27 ani, 93 WTA) a condus cu 4-0 în primul set, dar Begu a revenit formidabil şi a egalat, 4-4, câştigând, într-un final, cu 7-5. Setul secund a aparţinut româncei, care a reuşit o serie de patru ghemuri la rând (de la 1-1 la 5-1), înainte ca Tomova să renunţe.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 3.065 de euro şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe italianca Matilde Paoletti. Meciul are loc astăzi, de la ora 19.30.

Ana Bogdan, a şasea favorită, s-a calificat luni în optimile de finală şi o va înfrunta tot astăzi (ora 14.00) pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia).

Citeşte şi: Continuă forma bună a Anei Bogdan! Românca e în optimi la Parma