14.5 C
Știri de ultima orăSportTenisA jucat perfect, a câştigat spectaculos! Monica Niculescu este campioană la Limoges

Perechea româno-rusă Monica Niculescu/Vera Zvonareva a câştigat titlul în proba de dublu a turneului WTA 125 de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari. Cuplul româno-rus a dispus în finală de perechea franceză Estelle Cascino/Jessika Ponchet cu 6-4, 6-4.

Niculescu şi Zvonareva, principalele favorite ale probei, au obţinut victoria după o oră şi 29 de minute.

Franţuzoaicele au luat primul ghem al meciului, dar apoi „veteranele“ Niculescu (34 ani) şi Zvonareva (37 ani) au condus în primul set până la final, câştigând cu 6-4. În actul secund, Cascino şi Ponchet au avut 2-0 şi 3-2, dar Niculescu şi partenera sa au câştigat trei ghemuri la rând, păstrând avantajul până la final (6-4).

Niculescu şi Zvonareva, finaliste în weekend-ul trecut la Angers (WTA 125), s-au ales cu un cec de 4.840 de euro şi 160 de puncte WTA la dublu.

Citeşte şi: Tenis de masă / CSU Craiova, fără medalie la Cupa României, dar cu speranţe mari pe viitor