10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisHalep, învinsă în două seturi de Svitolina. Vineri se decide calificarea

Halep, învinsă în două seturi de Svitolina. Vineri se decide calificarea

Jucătoarea română de tenis, Simona Halep, a fost învinsă miercuri de ucraineanca Elina Svitolina cu scorul de 7-5, 6-3 într-un meci din Grupa Violet a Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China).

Halep (28 ani) s-a înclinat după o oră şi 39 de minute în faţa deţinătoarei titlului, care s-a calificat în semifinale.

Halep a început meciul slab şi s-a văzut condusă de adversara sa cu 3-0. Campioana de la Wimbledon şi-a găsit în cele din urmă ritmul şi a reuşit să restabilească egalitatea la trei. A urmat o şansă de break pentru româncă, dar nu a fructificat-o şi a mers cu serviciul până la 6-5 pentru Svitolina. În acel moment s-a produs declicul, iar ucraineanca a reuşit să închidă setul la 7-5.

În setul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-3, când Halep a cedat un break la zero şi i-a acordat adversarei şansa victoriei. Aceasta a profitat şi a închis meciul cu 6-3. Astfel, Elina Svitolina s-a calificat deja în semifinale, înaintea ultimului joc din grupă, în timp ce Simona Halep este nevoită să se impună în duelul cu Plişkova, de vineri.

Halep şi-a asigurat un cec de 570.000 de dolari şi 375 de puncte WTA.

Articol scris de Tibi Cocora

Poate te interesează şi: Dănuţ Pascu şi Igor Jovanovic au prefaţat duelul cu CS Timişoara