29.6 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele de la Taşkent

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele de la Taşkent

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Taşkent (Uzbekistan). Aceasta a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-1, în două ore şi 23 de minute.

Sorana Cîrstea are acum 3-1 în meciurile directe cu Kovinic. Românca a mai învins-o în 2016 la Rio, cu scorul de 6-1, 6-2, în sferturi competiţiei, şi tot în 2016, la Madrid, în turul al doilea, cu scorul de 6-3, 7-5. Singura victorie a jucătoarei muntenegrence a venit în 2015, la turneul de la Osprey (Florida), atunci când a trecut în primul tur de Sorana cu 6-1, 7-5.

În penultimul act, românca o va înfrunta la Katarina Zavaţkva (Ucraina). Aceasta a trecut în sferturi de rusoaica Ana Kalinskaia, în doar 56 de minute, cu scorul de 6-0, 6-2.

Citeşte şi: Voleibaliştii craioveni, în pregătiri pentru Cupa „Radu Zamfirescu”