11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalAşa se pierde o calificare! România U20 a pierdut drastic cu Cehia şi e out de la CM

Naţionala feminină de handbal U20 a României a ratat incredibil calificarea la CM! Fetele noastre au fost învinse clar de Cehia (32-25), în ultimul său meci din Grupa E. România câștigase primele două partide în fața Angolei, respectiv Lituaniei, dar eşecul cu Cehia le-a fost fatal sportivelor noastre.

După 26-23 cu Angola şi 29-20 cu Lituania, România era ca şi calificată în grupele principale, însă a pierdut categoric în faţa Cehiei şi diferenţa s-a făcut la golaveraj. Aceasta a fost o grupă în care primele trei clasate au acumulat câte patru puncte.

La pauză, scorul a fost egal, 14-14, dar tricolorele au cedat la o diferenţă de şapte goluri repriza secundă.

Pentru echipa antrenată de Horaţiu Paşca au marcat Bianca Andreea Ţîrle 5 goluri, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Ioana Rebeca Necula 4, Andreea Alexandra Coman 2, Angela Ştefania Stoica 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Maria Diana Lixăndroiu 1, Sarah Aida Darie 1.

România va evolua, acum, în turneul pentru locurile 17-32.

Citeşte şi: Mutare interesantă la SCMU! Giordan Watson va juca în Bănie în sezonul viitor