14.5 C
Știri de ultima orăSportHandbalRomânia a trecut la pas și de Italia și va juca în faza a doua a preliminariilor

Naţionala masculină de handbal a României a învins, duminică, reprezentativa Italiei, cu scorul de 29-24 (13-12). Acest duel a contat pentru ultima etapă din grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021.

Tricolorii, care erau deja calificaţi în faza a doua a preliminariilor, au intrat la pauză cu un avantaj de un gol, 13-12. Prima repriză a fost controlată de trupa lui Fortuneanu, dar diferența pe tabelă a fost una minimă după primele 30 de minute.

În partea a doua, România s-a descătușat, a condus și la șapte goluri, iar în cele din urmă s-a impus cu 29-24.

În celălalt meci al grupei, Kosovo a trecut de Georgia cu 30-21

România a ocupat primul loc în clasamentul final, cu 6 puncte, urmată de Kosovo, cu 3, Georgia, cu 2 și Italia, cu 1 punct. Doar prima clasată s-a calificat în faza următoare.