11.7 C
Știri de ultima orăSportHandbalHandbaliștii lui Popescu au egalat liderul după victoria cu Sânnicolau

Handbaliștii lui Popescu au egalat liderul după victoria cu Sânnicolau

-

Echipa masculină de handbal Universitatea Craiova a obținut duminică o victorie importantă în lupta pentru primul loc din Divizia A, seria D. Trupa lui Cătălin Popescu a învins-o, pe teren propriu, pe formația din Sânnicolau Mare, cu scorul de 32-28. Astfel, „alb-albaștrii” au acumulat 19 puncte și sunt în acest moment la egalitate cu liderul seriei, CSM Oradea. Partida din Sala „Ion Constantinescu” din Craiova a contat pentru etapa a 9-a.

Duelul din Bănie a fost echilibrat aproape pe întreaga durată de joc. Cele două echipe au mers cap la cap în prima repriză, cea mai mare diferență dintre cele două fiind de două goluri. A fost 15-15 după primele 30 de minute de joc.

În repriza a doua, echilibrul s-a menținut până în minutul 45, la scorul de 23-23, când Universitatea Craiova a luat avans pe tabelă. Vasile Luntraru și Paul Iovănescu au înscris pe bandă rulantă în partea a doua și și-au împins echipa de la spate spre o nouă victorie. S-a încheiat 32-28, iar „leii” din Bănie au ajuns la patru victorii și un rezultat de egalitate în ultimele cinci partide disputate.

Universitatea Craiova: Ionuț Lupitu, Paul Iovănescu (9), Mihai Păun (3), Andrei Pătru, Alexandru Drugă (1), Vasile Luntraru (10), Ovidiu Ianași (6), Radu Gheorghe, Ionuț Gheorghiță, Daniel Neacșu (1), Marian Bouroș, Marius Budoiu (2), Gabriel Rușeanu, Sorin Coadăladtă. Antrenor: Cătălin Popescu.

Clasament: 1. CSM Oradea 19 puncte (golaveraj 266-195), 2. Universitatea Craiova 19 (280-240), 3. Unirea Sânnicolau Mare 15 (247-237), 4. CSU Constantin Brâncuși Tg. Jiu 12 (187-182), 5. CNOPJ Timișoara 6 (207-2016), 7. CSU politehnica Timișoara 1 (146-203), 8. HC Beldiman Arad 1 (176-236).

Articol scris de Tibi Cocora

Poate te interesează și: Repriză de coșmar pentru gorjeni. Pandurii au făcut figurație la Constanța