11.4 C
Craiova
miercuri, 21 februarie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalJuniori | Deplasare nefastă în Ardeal pentru Universitatea Craiova

Juniori | Deplasare nefastă în Ardeal pentru Universitatea Craiova

Formaţiile de juniori ale Universităţii Craiova au avut parte de o dublă dificilă marţi, la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda, în etapa a 9-a de la Liga de Tineret şi Liga Elitelor U17.

La Liga de Tineret, campioana României, Universitatea Craiova, a cedat cu 2-0 în bătălia cu „ciucanii“. Antrenorul Daniel Mogoşanu a început meciul cu următorul unsprezece: Glodean – D. Vancea, Mitaru, M. Balaci, Ene – Mierlescu, Domnu, Cîrpici – Neață, A. Vancea, Dan. Pe parcurs a mai apelat la Mitrache, Piele și Buturcă.

Liga de Tineret – seria Vest, etapa 9:

Duminică, 8 octombrie: LPS Banatul Timişoara – U Cluj 0-3, Poli Timișoara – Sepsi Sf. Gheorghe 2-2, UTA Arad – Ripensia Timișoara 0-2, LPS Bihorul Oradea – ACS Kids Tâmpa Braşov 0-1, CFR Cluj – Viitorul Cluj 2-0.
Marţi, 10 octombrie: Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Craiova 2-0.

Clasament: 1. Universitatea Craiova 21 puncte (golaveraj 36-11), 2. U Cluj 19 (18-8), 3. CFR Cluj 18 (27-9), 4. Kids Tâmpa Braşov 18 (20-9), 5. Csikszereda 16 (22-10), 6. Ripensia 16 (18-16), 7. Timișoara 15 (24-15), 8. Sepsi 10 (18-18), 9. Viitorul Cluj 10 (17-21), 10. Oradea 6 (8-24), 11. UTA 4 (12-23)O, 12. Banatul 0 (4-60).

Etapa viitoare:
Duminică, 15 octombrie – ora 12.00: ACS Kids Tâmpa Braşov – CFR Cluj, Universitatea Craiova – LPS Bihorul Oradea, Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA Arad, LPS Banatul Timişoara – Poli Timișoara.
Marţi, 18 octombrie – ora 12.00: U Cluj – Viitorul Cluj, Ripensia Timișoara – Csikszereda Miercurea Ciuc.

Scor „fluviu“ la U17

O partidă „nebună“ s-a disputat la Liga Elitelor U17 – seria Vest, Csikszereda Miercurea Ciuc reuşind să o răpună pe Universitatea Craiova cu 7-3! Golurile alb-albaştrilor au fost marcate de Chifa, Găină şi Ninaci.
Tehnicianul „speranţelor“ Ştiinţei, Bogdan Vrăjitoarea, a început cu următoarea formulă: Rusu – Vozaru, Bușe, Grad, Nițu – Popescu, Chifa, Bușa – Ciolacu, Ninaci, Găină. Au mai intrat: Vancea, Mitriță, Luță, Radu și Băloi.

Liga Elitelor U17 – seria Vest, etapa 9:

Duminică, 8 octombrie: LPS Banatul Timişoara – U Cluj 2-5, Poli Timișoara – Sepsi Sf. Gheorghe 3-0, UTA Arad – Ripensia Timișoara 4-2, LPS Bihorul Oradea – ACS Kids Tâmpa Braşov 0-1, CFR Cluj – Viitorul Cluj 2-0.
Marţi, 10 octombrie: Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Craiova 7-3.

Clasament: 1. Universitatea Craiova 21 (30-13), 2. Ripensia 19 (28-16), 3. UTA 19 (25-15), 4. Csikszereda 18 (41-9), 5. U Cluj 16 (22-11), 6. Sepsi 14 (19-8), 7. CFR Cluj 14 (23-14), 8. Braşov 14 (13-13), 9. Timișoara 13 (15-15), 10. Viitorul Cluj 6 (10-35), 11. Oradea 1 (1-30), 12. Banatul 1 (4-52).

Etapa viitoare:
Duminică, 15 octombrie – ora 10.00: Universitatea Craiova – LPS Bihorul Oradea, Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA Arad; ora 14.00: Kids Tâmpa Braşov – CFR Cluj, LPS Banatul Timişoara – Poli Timișoara.
Marţi, 18 octombrie – ora 14.00: U Cluj – Viitorul Cluj, Ripensia Timișoara – Csikszereda Miercurea Ciuc.

Echipele Universităţii Craiova de la Liga Elitelor U16 şi Liga Elitelor U15 şi-au amânat meciurile din etapa a 9-a, cu CSJ Ştiinţa U Craiova, pentru marţi, 18 octombrie.

Remiză „albă“ pe „Aripile“ cu Poli Timişoara

La Liga Elitelor U14 – seria 4, Universitatea Craiova a fost ţinută în „şah“, pe teren propriu, de Poli Timișoara. A fost 0-0 pe stadionul „Aripile“ în disputa din etapa a 6-a.
Antrenorul Marius Sava a început meciul cu: Moscatelli – Ghindeanu, Petrescu, Nicolaescu, Ciucardel – Miulescu, Tudor, I. Neacșu – Velcovici, M. Neacșu, Chirițescu. Au mai intrat: Gonzalez, Băloi, Pancu și Raducanu.

Liga Elitelor U14 – seria 4, etapa 6

Sâmbătă, 7 octombrie: Universitatea Craiova – Poli Timișoara 0-0, Interstar Sibiu – CSS Craiova 4-1, CSJ Știința U Craiova – CSC Şelimbăr 9-1, AFC Hermannstadt – LPS Banatul Timişoara, ACS Alma Sibiu – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-4, FCU Craiova – CSM Reşiţa 13-0.

Clasament: 1. FCU 16 (25-3), 2. Banatul 16 (26-12), 3. Ghiroda 13 (21-9), 4. Interstar 12 (19-14), 5. Timișoara 11 (22-12), 6. CSJ Știința 8 (18-13), 7. Universitatea Craiova 8 (11-8), 8. Reşiţa 7 (8-23), 9. CSS Craiova 5 (7-13), 10. Hermannstadt 4 (15-15), 11. Alma 1 (5-24), 12. Şelimbăr 0 (6-37).

Etapa viitoare:
Sâmbătă, 14 octombrie – ora 10.00: Poli Timișoara – FCU Craiova, LPS Banatul Timişoara – Universitatea Craiova; ora 18.00: CSS Craiova – CSJ Știința U Craiova.
Duminică, 15 octombrie – ora 10.00: CSC Şelimbăr – ACS Alma Sibiu; ora 14.00: CSM Reşiţa – Interstar Sibiu; ora 17.00: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – AFC Hermannstadt.

Citeşte şi: Eden Hazard şi-a anunţat retragerea din activitate

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS