5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalInter Milano a câştigat Cupa Italiei pentru al doilea an la rând

Inter Milano a câştigat Cupa Italiei pentru al doilea an la rând

Inter Milano a câştigat Cupa Italiei pentru al doilea an la rând. S-a întâmplat miercuri seară, după ce a învins-o pe Fiorentina cu scorul de 2-1, în finala disputată pe „Stadio Olimpico“ din Roma.

Inter, finalistă în Liga Campionilor în acest sezon, s-a impus prin golurile marcate de atacantul argentinian Lautaro Martinez (’29, ’37). Acesta a ajuns astfel la 101 goluri marcate pentru clubul nerazzurro din 2018, informează Agerpres.
Pentru echipa viola a punctat tot un argentinian, Nicolas Gonzalez (’3).

Fiorentina: Terracciano – Dodo (’82, Terzic), Milenkovic, Martinez Quarta (’70, Ranieri), Biraghi – Ikone (’60, Sottil), S. Amrabat (’70, Jovic), Bonaventura, Castrovilli (’60, Mandragora), Nicolas Gonzalez – Cabral. Antrenor: Vincenzo Italiano.

Inter Milano: S. Handanovic – Darmian, Acerbi, Bastoni (’58, de Vrij) – Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu (’83, Gagliardini), Dimarco (’68, Gosens) – Dzeko (’58, Romelu Lukaku), Lautaro Martinez (’83, Joaquin Correa). Antrenor: Simone Inzaghi.

Inter a obţinut al doilea său trofeu în acest sezon, după Supercupa Italiei. Are şansa de a realiza tripla, pe 10 iunie, în finala Champions League de la Istanbul, contra englezilor de la Manchester City.

Inter şi-a trecut în palmares a noua sa Cupă a Italiei, în timp ce Fiorentina rămâne cu şase. Fiorentina mai are o şansă de a obţine un trofeu în acest sezon, urmând să dispute finala Europa Conference League contra echipei engleze West Ham United, pe 7 iunie, la Praga.