10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalFCU – Botoşani 1-0 | Cu Ganea au învins, dar jocul n-a convins

FCU – Botoşani 1-0 | Cu Ganea au învins, dar jocul n-a convins

FCU Craiova a reuşit să-şi treacă în cont victoria în meciul de sâmbătă după amiază, de pe teren propriu, în faţa echipei FC Botoşani. Trupa lui Nicolo Napoli s-a impus cu 1-0, la capătul unui joc cu două reprize distincte: prima bună, a doua slabă.

Formaţia gazdă a atacat continuu şi şi-a creat câteva ocazii bune în prima repriză. A făcut-o prin Ganea (’2), Bahassa (’27), Duarte (’31), Albu (’36) şi Blănuţă (’44). Oltenii au intrat la cabine în avantaj pe tabelă, asta pentru că Blănuţă a reuşit să-i paseze în faţa porţii lui George Ganea, care a pivotat şi l-a învins pe Pap de la 8 metri (’48, 1-0).
În prima parte, moldovenii au pus în pericol poarta lui Gurău o singură dată, prin Ivanov (’7).

Au apărat rezultatul şi au neglijat atacul

În repriza secundă, FCU Craiova a făcut pasul înapoi şi a încercat să fie periculoasă pe contraatac.
Moldovenii au ieşit la joc şi au fost la un pas de egalare prin Dragu. Acesta a combinat cu Dican, apoi a şutat în Gurău, mingea s-a dus sub transversală, dar de acolo a respins salvator Paramatti (’54). O altă mare ocazie a Botoşaniului a irosit-o Zabou, al cărui şut a fost respins cu greu de Gurău (’78). Până la final a mai fost un şut al lui Florescu, deviat în corner de Gurău (’90).
FCU nu a avut prea multe reuşite în partea secundă, notabil fiind doar un şut al lui Mascarenhas din afara careului mare, dar mingea a trecut peste poartă (’83).

FCU Craiova: Gurău – Paramatti, Duarte, Henriques – Negru, Baeten, Albu, Mascarenhas – Ganea (’73, Sidibe), Blănuţă (’61, Huyghebaert), Bahassa. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Botoşani: Pap – Mboko, Sadiku, Mutombo, Ţigănaşu (’26, Pinson) – Dican, Ivanov (’70, Zabou), Cioiu (’81, Burlacu) – Mailat (’81, Florescu), Camara (’81, Roman), Dragu. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: / Sadiku ’26, Ivanov ’49, Mboko ’90+1.
Au arbitrat: Horaţiu Fesnic – Mircea Grigoriu, Mircea Orbuleţ; Andrei Moroiţă.
VAR: Florin Andrei, Ionel Dumitru.
Observatori: Nicolae Grigorescu (CCA), Ion Marin (LPF).

În etapa viitoare, ultima din campionatul regular al Superligii, FCU va juca pe terenul formaţiei AFC Hermannstadt (12 martie, ora 18.15). La rândul său, FC Botoşani va primi vizita ultimei clasate, CS Mioveni (10 martie, ora 17.30).

Superliga, etapa 29:

Vineri, 3 martie: U Cluj – Farul Constanţa 2-0.
Sâmbătă, 4 martie: FCU Craiova – FC Botoşani 1-0, ora 20.00: Rapid – Hermannstadt.
Duminică, 5 martie – ora 13.00: CS Mioveni – Chindia Târgovişte, ora 15.30: Petrolul Ploieşti – Universitatea Craiova, ora 21.00: UTA Arad – FCSB.
Luni, 6 martie – ora 18.00: FC Voluntari – FC Argeş, ora 20.30: Sepsi – CFR Cluj.