10 C
Știri de ultima orăSportFotbalSuperliga | Mioveni – „U“ Craiova 0-1. Au bâjbâit mult, dar au găsit victoria

Superliga | Mioveni – „U“ Craiova 0-1. Au bâjbâit mult, dar au găsit victoria

Universitatea Craiova și-a atins obiectivul în meciul susținut luni seară, în deplasare, cu CS Mioveni, și doar atât! Alb-albaștrii s-au impus cu 1-0 în fața ultimei clasate, după o evoluție slabă, chiar jenantă, chinuitoare, în repriza secundă. Au demonstrat că se acutizează lipsa de formă și că fără câteva transferuri reușite pot ieși din calculele pentru play-off. Disputa a contat pentru etapa 20 și, din fericire pentru suporterii Științei, este penultima din acest an din Superligă.

Cîmpanu, gol superb și salvator

Craiovenii nu au început foarte convingător partida de la Mioveni și au bâjbâit drumul spre poarta lui Croitoru în multe momente. În ciuda situației apăsătoare de la echipă, Știința și-a trecut în cont trei ocazii de gol, două prin Crețu (‘7, ’36) și una prin Ivan (’33).

Insistențele „leilor“ din ofensivă au dat roade până în pauză. George Cîmpanu a înscris un gol superb, cu un șut de la 16 metri plasat la colțul din stânga, după o fază creată de Vătăjelu și Rivaldinho (’41, 0-1).

Băieții lui Dragoș Bon au ieșit și mai „moi“ de la cabine și nu au mai avut nicio ocazie notabilă până în minutul 70, când Jovan Markovic a scuturat transversala cu un șut de la 10 metri. În schimb, nesiguranța apărării oltene, dată în două rânduri de Screciu, a dat încredere gazdelor, care au irosit câteva ocazii de gol, prin Panait, Burnea și Krasniqi. Altfel, Universitatea Craiova a încheiat meciul în „corzi“, arătând ca o echipă care și-a pierdut busola.

Statistica meciului:

Statistică oferită de flashscore.ro

CS Mioveni: D. Croitoru – I. Balaur, Ene, Garutti – Oancea, Rădescu (’60, Lixandru), Panait, Toma (’60, Burnea), Trif (’72, Gutea) – Carnat (’72, Krasniqi), Antal (’90, Coșereanu). Antrenor: Marius Stoica.

Universitatea Craiova: Lazar – Căpățînă, Screciu, Mitrea, Vătăjelu – Al. Crețu, Mateiu – Cîmpanu (’82, Găman), Rivaldinho (’90+3, Sala), Ivan – Markovic (’78, Danciu). Antrenor: Dragoș Bon.

Cartonașe galbene: Oancea ‘2 / Markovic ’24, Căpățînă ’52.
Au arbitrat: Adrian Cojocaru – Imre Laszlo Bucsi, Marius Badea; Andrei Moroiță.
VAR: Andrei Florin Chivulete, Ionel Dumitru.
Observatori: Marian Dorobanțu (CCA), Ion Craiu (LPF).

În etapa viitoare, Universitatea Craiova o va întâlni pe Chindia Târgoviște. Ultimul său meci din acest an va avea loc sâmbătă, 17 decembrie, de la ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco“.
La rândul său, CS Mioveni va merge la vecina de județ, FC Argeș, urmând să joace la Pitești duminică, 18 decembrie, de la ora 12.00.