6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSuperliga | „U“ Craiova – U Cluj 1-0. Creţu a descreţit frunţile „leilor“

Superliga | „U“ Craiova – U Cluj 1-0. Creţu a descreţit frunţile „leilor“

Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 1-0, în partida susținută sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în fața formației Universitatea Cluj. Disputa a contat pentru etapa a 17-a din Superligă şi a avut o asistenţă de 14.350 de spectatori.

Știința a avut șansa deschiderii scorului în minutul 28, dar Iliev a apărat penaltiul executat de Mitrea și obținut de Baiaram.

Alb-albaştrii au presat continuu, dar au marcat abia în repriza secundă. Au făcut-o prin Alex Creţu, care a reluat cu capul, de la 6 metri, o centrare venită din stânga, de la Bancu (’60, 1-0).

O situaţie bună de gol a irosit-o Markovic, care nu a reuşit să cadreze de la 10 metri (’77). Şi Mitrea putea închide meciul, dar nu a reuşit să-l învingă pe Iliev, de la 8 metri (’90+2).

Statistică oferită de flashscore.ro

Universitatea Craiova:

Lazar – Vătăjelu, Papp, Mitrea, Screciu, Bancu – Crețu, Căpățînă (’88, Roguljic), Nistor – Rivaldinho (’70, Markovic), Baiaram (’70, Găman).
Antrenor: Mirel Rădoi.

Universitatea Cluj:

Iliev – Chipciu, Pițian, Ispas (’79, Fl. Ilie), Briceag – Simion (’67, Remacle), Filip (’83, Purece) – Fulop (’79, A. Bălan), Bic, Horsia (’67, Hofman) – Thiam.
Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonașe galbene: Papp ’51 / Chipciu ’76, ’90+2, Hofman ’81, Piţian ’90+1.
Cartonaş roşu: Chipiciu ’90+2.
Au arbitrat: Iulian Călin – Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu; Iuliana Demetrescu.
Observatori: Liviu Ciubotariu (CCA), Cătălin Cursaru (LPF).

În etapa vitoare, Universitatea Craiova va evolua în Giulești, contra Rapidului. Meciul va avea loc sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 20.30. La rândul său, Universitatea Cluj va primi vizita echipei FC Argeș, luni, 14 noiembrie, de la ora 18.00.